Kim Kardashian jest na diecie dr Atkinsa

Kim Kardashian schudła po ciąży na Atkinsie - taka wiadomość zdziwiła media na całym świecie, przekonane o tym, że Kim zareklamuje suplementy diety, magiczne koktajle czy zabiegi odchudzające. Na czym polega dieta Kim? Czy jest bezpieczna? Sprawdź przykładowy jadłospis i opinię dietetyka.

Kim Kardashian - odchudzanie po ciąży

"15 lat temu byłam na diecie Atkinsa z moim tatą. Oboje schudliśmy bardzo szybko. Ta dieta działa na mnie świetnie - nie mam ochoty na słodycze i fast foody. Ciągle karmię piersią, więc nie mogę się głodzić i stosować diet restrykcyjnych, dlatego Atkins to idealna dieta dla mnie" - zachwala Kim. Media oczekiwały na to, że Kim po ciąży ogłosi, że odchudza się z jakąś znaną firmą, ale gwiazda postawiła na sprawdzoną dietę, znaną od lat.

Dieta dr Atkinsa w dużym skrócie polega na ograniczeniu spożywania węglowodanów. "Przez całą ciążę miałam ochotę na zwykły, biały chleb. To było dziwne dla mnie, bo zawsze starałam się go ograniczać". Po ciąży Kim ponownie narzuciła sobie tę restrykcję. Wyeliminowała także alkohol (węglowodany w czystej postaci).

Dietetycy podchodzą do diety Atkinsa nieufnie. Kim Kardashian jest przez cały czas pod opieką specjalisty, więc dietę ma modyfikowaną pod swoje potrzeby. Zanim zaczniesz się odchudzać z Atkinsem skonsultuj to z dietetykiem.

Kontrowersyjne początki

Autorem popularnej diety jest kardiolog - dr Atkins, który w 1972 roku opublikował książkę o tytule "Dr Arkins' Diet Revolution". Jak sama nazwa wskazuje opisał tam rewolucyjny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i poprawienie swojego stanu zdrowia. Jaki? Odchudzanie tłuszczem! Ponieważ zgodnie z powszechnym przekonaniem mówiącym o tym, że na diecie tłuszczu należy unikać jak ognia - książka wywołała niemałą burzę. Szum był jeszcze większy - kiedy okazało się, że dieta działa. W konsekwencji książka szybko stała się bestsellerem i sprzedała się w rekordowo wysokim nakładzie 10 milionów egzemplarzy.

Założenia diety Atkinsa

Nie myśl, że ta dieta polega wyłącznie na jedzeniu masła, boczku i majonezu! Jak każda inna dieta, tak i ta ma swój ściśle opracowany plan podzielony na 4 fazy.

- I faza przygotowawcza - trwa dwa tygodnie (w trakcie których możesz stracić około 7 kg) i polega na ograniczeniu przyjmowania węglowodanów (ogranicza się ich ilość do 20g dziennie). Dlaczego? By przestawić organizm w taki sposób, by zamiast wykorzystywać energię z węglowodanów - czerpał ją z tłuszczy (jednocześnie je spalając). Należy wówczas spożywać 3-5 posiłków dziennie, przy czym przerwa między posiłkami nie powinna być dłuższa niż 5-6 godzin. W jadłospisie powinny się wówczas znaleźć takie produkty jak: mięsa, jaja, owoce morza, produkty bogate w tłuszcze, oliwa z oliwek, olej roślinny, masło, awokado, majonez, niskowęglowodanowe warzywa, głównie zielone warzywa liściaste oraz 10-20 oliwek, porcja bezcukrowej bitej śmietany lub kilka łyżeczek niesłodzonej śmietanki do kawy, 3 łyżki soku z cytryny lub limonki.

Z kolei na liście produktów zakazanych znajdują się: cukier, warzywa zawierające dużo skrobi jak np. ziemniaki czy kukurydza, poza tym: pieczywo, zboże, makarony, chudy nabiał, orzechy, owoce, kofeina.

Przykładowe menu:

Śniadanie: omlet z 3 jajek z awokado, mozarella z pomidorami, bezkofeinowa kawa

Obiad: befsztyk, szpinak, sałata

Kolacja: pieczony łosoś, brokuły, oliwa z oliwek

II faza to powolne zwiększanie ilości węglowodanów w menu. Chudniesz wolniej, a czas trwania tej fazy trwa tak długo dopóki nie pozostanie ci do zrzucenia ostatnie 2-5 kilogramów. W praktyce wygląda to tak, że w każdym kolejnym tygodniu dodajesz do menu dokładnie 5 dodatkowych gram węglowodanów i robisz to do momentu kiedy zauważysz, że chudniesz znacznie wolniej. Stopniowo dodajesz takie produkty jak: biały ser, warzywa zawierające skrobię, owoce, rośliny strączkowe czy pełnoziarniste przetwory.

Przykładowe menu:

Śniadanie: omlet z szynką, papryką, cebulą i 1/2 szklanki soku pomidorowego

Drugie śniadanie: sałatka grecka z kurczakiem

Obiad: sałatka ze świeżych warzyw z szynką, serem, kurczakiem lub jajkiem polana oliwą i octem winnym

Kolacja: klopsiki w sosie pomidorowym, szpinak

III faza - To etap, w którym przygotowujesz się do utrzymywania wagi, ale wciąż jeszcze chudniesz. Podstawy już znasz z fazy pierwszej. To, czym faza III odróżnia się od fazy II, jest jedynie zwiększenie ilości spożywanych węglowodanów o 10 gramów więcej tygodniowo (nie tak jak we wcześniejszej fazie o 5 gramów). Jeżeli zaczynasz tyć - natychmiast wyrzucasz dodatkowe produkty węglowodanowe ze swojej diety. Ten etap programu powinien trwać dość długo, bo aż 2 - 3 miesiące, podczas których - wedle założeń - powinieneś chudnąć około pół kilograma tygodniowo. O jakie produkty uzupełnia się węglowodanowe menu? 10 gramów znajdziesz np. w: połówce jabłka, 12 winogronach, brzoskwini, połówce grapefruita, jednym kiwi, 1/3 banana, połowie szklanki orzechów lub migdałów.

Przykładowe menu:

Śniadanie: omlet z serem, pół melona, chrupkie pieczywo z otrębami, kawa bezkofeinowa

Drugie śniadanie: sałatka z tuńczyka i zielonych, liściastych warzyw, przyozdobiona kawałkami chudej wędliny

Obiad: cheeseburger z indyka z brokułami i kalafiorem

Kolacja: wysokobiałkowy batonik

IV faza - to czas, który masz przeznaczyć na utrzymanie wagi. Spożywasz wówczas tyle węglowodanów ile potrzeba organizmowi, by nie przybierać na wadze (zwykle liczba ta waha się między 25- 90g i różni się u każdego człowieka). Warto kontrolować wagę raz na tydzień , by nie dopuścić do przyrostu masy ciała większego niż 2 kilogramy.

Przykładowe menu:

Śniadanie: włoskie kiełbaski (kilka sztuk), zielona herbata (1 filiżanka)

II śniadanie: sałatka z tuńczyka z dodatkiem sałaty różnych gatunków i kawałkami boczku

Obiad: cheeseburger z bekonem, kalafiorem i brokułami, świeży owoc

Podwieczorek: baton wysokobiałkowy (dostępny w sklepach z odżywkami dla sportowców)

Kolacja: sałatka z warzyw, pieczonej piersi kurczaka z orzechami

Informacja dla aktywnych - przy tej diecie, a zwłaszcza w fazie ostatniej, poleca się regularne ćwiczenia. W czasie jej trwania nie powinno się zapominać o spożywaniu jak największej ilości nieprzetworzonych potraw i picie 2 litrów wody mineralnej dziennie.

eonline

Wady i zalety

Opinia dietetyka - mówi Dominika Sadowska z Centrum Dietetycznego SetPoint.

- Jakie są zalety diety dr. Atkinsa? Niewątpliwie dla zwolenników tego typu żywienia, chudnie się szybko i bez uczucia głodu. Ale dlaczego tak się dzieje? Większość osób się nad tym nie zastanawia, bo dla nich najważniejszy jest efekt. Tymczasem w pierwszym okresie, kiedy spadek masy ciała jest największy, głównie tracimy wodę. Gdy spożywamy zbyt mało węglowodanów, organizm musi się posiłkować własnymi rezerwami w postaci glikogenu, który jest połączony z cząsteczkami wody. Tym sposobem woda uwalnia się i zostaje usunięta przez nerki. Niewątpliwie dieta Atkinsa jest skuteczna w redukcji masy ciała, zwłaszcza przez pierwsze 6 miesięcy w porównaniu z dietami niskokalorycznymi i niskotłuszczowymi. Jednak po dłuższym okresie ok. 12 miesięcy efekty kształtują się na podobnym poziomie. Stosowanie diety niskowęglowodanowej prowadzi do zwiększonej produkcji tzw. ciał ketonowych, które w normalnych warunkach są szybko usuwane wraz z moczem. To właśnie ciała ketonowe odpowiadają za obniżenie uczucia łaknienia (mniejsze spożycie energii mimo iż można jeść do woli), ale również odpowiadają za złe samopoczucie, zmęczenie, przykry zapach z ust, czy nudności.

Czy to bezpieczne dla zdrowia?

Dieta dr Atkinsa jest niezdrowa pod wieloma względami. Przede wszystkim jest dietą bogatotłuszczową. Preferowane produkty to masło, jaja, mięso, pełnotłuste produkty mleczne, zawierające znaczne ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które sprzyjają rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych oraz białka, które może obciążać nasze nerki. Jest to dieta źle zbilansowana z racjonalnego punktu żywienia. Zawiera za mało błonnika (sprzyja zaparciom), witamin i składników mineralnych (może powodować niedobory pokarmowe), a także składników przeciwutleniających (może prowadzić do zaostrzenia procesów zapalnych w organizmie). Ponadto warto pamiętać, że powracając do swoich nawyków żywieniowych, osoby stosujące tego typu diety maja trudności z utrzymaniem osiągniętej w krótkim czasie masy ciała - tłumaczy Dominika Sadowska.

Przeciwwskazania

Dietetyk ostrzega, że takiej diety nie poleciłaby nikomu, nawet osobom z cukrzycą (takie zalecenie można znaleźć w internecie), u których należy dbać nie tylko o wyrównanie poziomu glukozy we krwi, ale również przeciwdziałać odległym skutkom choroby takim, jak m. in.: miażdżyca, choroby oczu czy nerek. Dokonując wyboru diety, miejmy na uwadze nie tylko krótkotrwałe efekty, ale przede wszystkim nasze zdrowie.

Konsultacja: Dominika Sadowska, dietetyk, doradca żywieniowy SetPoint .

Więcej o:
Copyright © Agora SA