Dieta cud? Zapomnij! Jedz zdrowo i ciesz się życiem!

Walczysz z nadwagą i zbędną tkanką tłuszczową? Przestań wierzyć w tzw. diety cud! Czas pozbyć się złudzeń, że zrzucenie 10 kilogramów w miesiąc jest możliwe i zdrowe. Zamiast tego zmień nawyki żywieniowe!

Dołącz do nas na Facebooku

Prawie 1/3 osób walczących z nadwagą ma już za sobą kilka diet lub kuracji odchudzających. Rezultaty mniej lub bardziej zadowalające są jednak zwykle nietrwałe i co ważniejsze - niezdrowe. W przypadku tak zwanych "diet cud" spadek wagi początkowo następuje bez problemów, jednak utrzymanie obniżonej masy ciała przez dłuższy czas okazuje się najczęściej niemożliwe.

Kiedy chcesz schudnąć dużo i szybko, nie unikniesz efektu jo-jo, a twój wysiłek pójdzie na marne. Według badań zdecydowana większość "sezonowo" odchudzających się, po zrzuceniu kilku kilogramów wraca do poprzedniego sposobu żywienia i w ciągu następnych 5 lat 95% z nich odzyskuje utracone kilogramy z nawiązką. Tymczasem to nie szybkie diety są receptą na zdrowie i szczupłą sylwetkę, ale trwała zmiana nawyków żywieniowych.

Zrezygnuj z przetworzonej żywności

Słone i słodkie przekąski, gazowane napoje, posiłki typu fast food stały się codziennym elementem diety. Wszystko to jednak jest żywnością wysoko przetworzoną, pełną sztucznych barwników, tłuszczów nasyconych i substancji konserwujących. Jeśli dodać do tego zawrotne tempo życia i permanentny brak czasu - wychodzi fatalny dla zdrowia bilans. Pociesza fakt, że coraz więcej osób zaczyna świadomie planować swoje menu. Warto dołączyć do tej grupy i dowiedzieć się, z jakimi nawykami żywieniowymi powinieneś się bezwzględnie rozstać.

Bez śniadania ani rusz!

Nie wychodź z domu bez śniadania! To najważniejszy posiłek dnia. Osoby, które omijają porę śniadaniową cierpią również na problemy z metabolizmem i mają tendencję do tycia.

- Niekoniecznie chodzi jednak o to, by sięgać wtedy po białe pieczywo, muffinki, drożdżówki, pączki, czy mleko ze słodkimi płatkami - mówi dietetyk z poradni Halsa Aneta Łańcuchowska. Dostarczą ci bowiem dużych ilości cukru i tłuszczu, poza tym nie zawierają wystarczająco dużo błonnika, który o tej porze dnia jest bardzo ważny.

Sycący obiad to podstawa!

Obiad z kolei powinien być najbardziej kalorycznym posiłkiem w ciągu dnia i dostarczać od 30 do 35% dziennego zapotrzebowania organizmu na kalorie, niezależnie od tego, czy jesteś na specjalnej diecie, czy po prostu chcesz się zdrowo odżywiać. Posiłki powinny być zbilansowane, składać się z białka i węglowodanów złożonych, warzyw i tłuszczu roślinnego.

Nie tyle ilość, co jakość

- Buduj swój codzienny jadłospis w oparciu o wartościowe produkty: owoce, warzywa, niskotłuszczowy nabiał, nasiona, rośliny zielone, ryby i chude mięso. Upewnij się, że zawiera źródło węglowodanów złożonych w postaci pełnoziarnistego chleba, makaronu czy brązowego ryżu. Dziennie powinniśmy zjadać przynajmniej dwa rodzaje owoców oraz pięć rodzajów warzyw w różnej postaci - tłumaczy dietetyk.

Regularnie i często

Trzy posiłki dziennie nie wystarczą - postaw na pięć i jedz w równych odstępach czasu (np. co 3 godziny). Śniadanie, obiad, kolacja i dwie przekąski (może być nią owoc, sałatka ze świeżymi owocami lub jogurt z płatkami owsianymi). Szybko zobaczysz, że twój metabolizm przyśpieszy, a ty poczujesz się lepiej i będziesz mieć więcej energii. Nie jedz w biegu! Badania naukowe udowodniły, że osoby spożywające swoje posiłki wolniej, nie tylko lepiej przyswajają składniki odżywcze, ale również dłużej czują się najedzone.

Ostrożnie z napojami

Pamiętaj o tym, że kaloryczne i tuczące są nie tylko same posiłki, ale i napoje. Pijąc słodkie soki, nektary i gazowane napoje dostarczasz organizmowi całą masę cukru i sztucznych barwników. Niekiedy ich kaloryczność jest wyższa od przekąski typu Fast food. Zamień je na wodę i zieloną herbatę.

Zjedz kolację

Zjedz prawidłowo skomponowaną kolację 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Powinna zawierać białko, niewielki dodatek węglowodanów złożonych i warzywa. Nikt nie mówi, że nagle zrezygnowanie ze wszystkiego co jadłeś i piłeś do tej pory jest łatwe.

Zmiany wprowadzaj powoli. Zacznij na przykład od zamiany chleba i bułek - na ciemne razowe i pełnoziarniste pieczywo, przestań kupować colę i jedz regularnie. Twój organizm szybko się odwdzięczy.

I ostatnie - najważniejsze! Niech aktywność fizyczna zagości na stałe w twoim życiu. Nie tylko wpływa na wygląd twojego ciała, ale i samopoczucie. Znajdź swoją sportową pasję - i do dzieła!

Chcesz zmienić swój styl życia na aktywny, ale nie masz butów na trening? Wygraj je w naszym konkursie!

Więcej o:
Copyright © Agora SA