Dieta South Beach - odchudzanie w stylu południowych plaż

Dieta South Beach, zwana także dietą plaż południowych została opracowana przez Dr Arthura Agatstona - lekarza, który na podstawie obserwacji swoich pacjentów zaproponował sposób odżywiania, odpowiedni do stosowania przez całe życie, korzystnie wpływający zarówno na kondycję serca, jak również poprawiający wygląd sylwetki.

Dieta glikemiczna, dieta Dukana, dieta na cellulit [PRZEGLĄD DIET ODCHUDZAJĄCYCH]

Dieta South Beach

Kluczem do zachowania zdrowia i prawidłowej wagi według twórcy diety South Beach, jest konieczność zrezygnowania z przetworzonych węglowodanów, będących główną przyczyną tycia - są one trawione w ekspresowym tempie przez organizm, następnie błyskawicznie wchłaniane - dlatego po ich spożyciu szybko odczuwamy głód. Jeżeli chcemy schudnąć nie jest konieczne skrupulatne przeliczanie kalorii , ważne natomiast jest co jemy. Powinniśmy unikać wyżej wspomnianych węglowodanów prostych, a także tłuszczy nasyconych - ich źródłem są np. masło czy smalec. Należy natomiast wprowadzić do codziennego jadłospisu węglowodany złożone, nienasycone tłuszcze, oraz białko . Dieta przeznaczona jest dla wszystkich i jest uznawana za jedną z najbezpieczniejszych diet, jednak osoby cierpiące na cukrzycę powinny skonsultować swoją decyzję z lekarzem.

Zrezygnowanie z przetworzonych produktów, węglowodanów prostych czy tłuszczów nasyconych nie jest niczym nowym. Od dawna wiadomo, że to te produkty - spożywane w nadmiarze - stoją za przybieraniem na wadze. Dr Arthur Agatston jednak jako pierwszy stworzył na tej podstawie system odżywiania, poparł go badaniami i opiniami dietetyków.

Dieta glikemiczna - zobacz, na czym polega

Dieta South Beach składa się z trzech faz

Pierwsza faza ma za zadanie przygotować organizm do nowych nawyków. Zrezygnowanie z kawy , owoców czy ziemniaków to trudne zadanie, zwłaszcza dla kogoś, kogo dieta zawierała te produkty. Druga faza to etap przejściowy, podczas którego uczymy się nowych zwyczajów. Faza trzecia to już sposób odżywiania na całe życie.

Faza I - trwa dwa tygodnie i może być dość uciążliwa, ze względu na drastyczne zmiany jakie zmuszeni jesteśmy wprowadzić, aby móc cieszyć się smukłą sylwetką i dobrym zdrowiem. A mianowicie, należy zrezygnować z: wszelkich produktów zawierających kofeinę (kawy, coca coli, herbaty), alkoholu, owoców - zawierają bowiem cukier prosty fruktozę, która szybko jest przez nasz organizm trawiona i wchłaniana. Podczas tej fazy mogą pojawić się przejściowe efekty niepożądane tj., ból głowy, rozdrażnienie, zmęczenie. W tym okresie możemy stracić nawet do 6 kg.

Zalecane produkty w tej fazie to:

Chude mięsa bez skóry (najlepiej gotowane lub pieczone), owoce morza, orzechy (do 20 sztuk na dobę), sery bez tłuszczu lub w wersji light ( np. serek wiejski), warzywa, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, jajka (bez ograniczeń), słodzik, 2 litry wody niegazowanej.

Zabronione produkty , których spożywać nie wolno: tłuste mięsa i podroby, tłuste sery (np. żółte), owoce, buraki, kukurydza, marchew, ziemniaki, można zjeść jednego pomidora na dzień, nabiał i przetwory mleczne (jogurty, lody, mleko), ryż, pieczywo, płatki śniadaniowe, słodycze, napoje z kofeiną i napoje dosładzane, woda gazowana.

Faza II - jej długość zależy od tego, ilu kilogramów chcemy się pozbyć. Stopniowo włączamy do diety węglowodany, najlepiej w postaci warzyw, niektórych owoców. Możemy dołączyć do naszego dotychczasowego jadłospisu: brzoskwinie, czereśnie, grejpfruty, gruszki, jabłka, jagody, kiwi, melon, pomarańcze, truskawki, winogrona, warzywa, nabiał (mleko 1%, jogurt naturalny bez tłuszczu, jogurty owocowe light), pieczywo pełnoziarniste w niewielkich ilościach, płatki owsiane zwykłe.

Od czasu do czasu można sobie pozwolić na: pieczywo pszenne białe, ciasto, ciastka, makaron, naleśniki, płatki kukurydziane, ryż biały, buraki, ziemniaki, marchew, kukurydza, ananas, arbuz, banany, rodzynki, soki owocowe, dżem, lody, miód.

Faza III - to już raczej sposób odżywiania na resztę życia niż dieta. Uważamy w dalszym ciągu na to co jemy - prawdopodobnie nie będziemy już chcieli wrócić do starych nawyków żywieniowych, ale w razie "wpadki" należy wprowadzić menu z fazy pierwszej.

Plan Lyn Genet-Recitas zmieni twoje postrzeganie jedzenia. Sprawdź!

Przykładowy jadłospis dla fazy I:

Śniadanie: omlet z warzywami z dwóch jaj, szklanka soku pomidorowego, kawa bez kofeinowa

Drugie śniadanie: serek wiejski light, łodyga selera naciowego

Obiad: pierś z kurczaka (gotowana na parze lub pieczona w folii) w warzywach (marchewka, seler, cebula), kalafior skropiony oliwą z oliwek

Podwieczorek: kilka migdałów

Kolacja: kilka liści sałaty, pół puszki tuńczyka w sosie własnym, mała cebulka, rzodkiewki. (pokroić i wymieszać , dodając łyżkę oliwy z oliwek)

Więcej o:
Copyright © Agora SA