Ćwicz i dłużej ciesz się młodością

Zdrowotne korzyści z uprawiania sportów zna każdy. Często jednak pomija się pozytywny wpływ jaki ćwiczenia mają na nasz mózg i zdolności zapamiętywania.

Wiele osób w średnim wieku zaczyna mieć problemy z pamięcią, a dłuższe chwile intensywnego myślenia i koncentracji zaczynają szybciej męczyć. Dzieje się tak, ponieważ liczba neuronów w starzejącym się mózgu jest coraz mniejsza. Spadek ten odpowiedzialny jest za pogorszenie możliwości poznawczych. Naukowcy z USA odkryli, że przyczyną spadku liczby neuronów jest zmniejszenie liczby dorosłych komórek macierzystych. Wyniki te opublikowano na łamach pisma "Cell Stem Cell". Doktor Grigori Enikolopov z Cold Spring Harbor Laboratory, główny autor pracy podkreśla, że każda z dorosłych komórek macierzystych mózgu może być użyta tylko raz - w przeciwieństwie do innych komórek macierzystych organizmu, które potrafią odnawiać swoją pulę wielokrotnie w trakcie życia organizmu. Ćwiczenia fizyczne stymulują komórki progenitorowe i zwiększają produkcję neuronów bez naruszania populacji komórek macierzystych już istniejących, tłumaczy Enikolopov.

Jeszcze inne badania opublikowane w czasopiśmie Archives of Neurology wskazują, że regularne treningi wpływają na pracę naszego mózgu i to nie tylko dlatego, że jest lepiej dotleniony. Ćwiczenia poprawiają nasze zdolności poznawcze i co ważniejsze opóźniają proces starzenia. Szef zespołu badawczego Laura Baker wyróżnia ćwiczenia aerobowe jako skuteczny sposób na  zachowanie umiejętności sprawniejszego myślenia na dłużej. Intensywne treningi aerobowe już po kilku miesięcach mogą poprawić koncentrację, czy zdolność zapamiętywania kilka rzeczy na raz.

Potwierdzają to również badania naukowców z Uniwersytetu Cheng Kung na Tajwanie. Wskazują, że aktywność fizyczna stymuluje mózg do efektywniejszego działania, stymulując powstawanie dodatkowych połączeń między komórkami nerwowymi. Eksperyment przeprowadzono myszach. Badane zwierzęta podzielono na dwie grupy. Zwierzęta z pierwszej grupy miały w klatkach kule do biegania, drugie nie. W mózgach myszy z pierwszej grupy zaobserwowano sprawniejsze działanie neuronów. Naukowcy odkryli też, że dzięki ćwiczeniom fizycznym neurony starzeją się dwa razy wolniej , dzięki czemu zdolność logicznego myślenia, koncentracji i pamięci jest znacznie lepsza.

Kolejnym przykładem pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na mózg mogą być badania Astrid Bjrrnebekk z Karolińskiego Instytutu w Sztokholmie. Autorka prowadziła badania na szczurach cierpiących na odpowiednik depresji u ludzi. Pierwotnie poszukiwała ona biologicznego mechanizmu, który mógłby odpowiadać za korzystny wpływ ćwiczeń na nastrój. Porównywała też przeciwdepresyjny efekt aktywności fizycznej z działaniem leków na depresję. Okazało się, że podobnie jak leki, ćwiczenia pobudzają powstawanie nowych neuronów w hipokampie - obszarze mózgu, który odgrywa ważną rolę w zapamiętywaniu i uczeniu się. Jak wskazują liczne badania, u chorych na depresję rozmiary hipokampa ulegają zmniejszeniu. U ćwiczących szczurów liczba neuronów zwiększyła się i po pewnym czasie wynosiła tyle samo, co u gryzoni zdrowych.

Póki twój mózg działa bez zarzutu - zapamiętaj, że aby dłużej cieszyć się jego sprawnością, nie wolno rezygnować z regularnego uprawiania sportów!

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.