Co wiesz o piwie?

Czy wiesz, ile kalorii ma piwo ciemne, ile jasne i czy rzeczywiście korzystnie wpływają na nerki? O ile kilogramów możesz być lżejszy, jeśli ograniczysz lub całkiem zrezygnujesz z picia piwa? Sprawdź to!
Belgia - belgijskie piwo Belgia - belgijskie piwo Fot. Shutterstock

Wszystkie piwa bezalkoholowe zawierają mniej niż 100 kcal. Prawda, czy fałsz?

Fałsz.

Przeciętne piwo bezalkolowe (0,3 l) zawiera od 100 do 130 kcal. Zwykłe piwo ma natomiast od 150 do 200 kcal. Zatem różnica w kaloryczności piwa bezalkoholowego i zwykłego może wahać się od 20 do 100 kcal.

Piwo nie zawiera tłuszczu. Prawda, czy fałsz?

Prawda.

Piwo, podobnie jak wino, nie zawiera tłuszczu, ale zawiera niewielkie ilości składników odżywczych: białka, potasu, kwasu foliowego, witaminę B12, selen. Jest natomiast kaloryczne i w społeczeństwie amerykańskim, wśród dorosłych, jest jednym z głównych "dostawców" kalorii w diecie. W Polsce spożycie piwa wynosi średnio 95 litrów rocznie na jednego mieszkańca. W związku z tym w ciągu roku każdy z nas statystycznie wypija z piwem aż 38 000 kcal (licząc: litr piwa = 400 kcal), co może przy braku kontroli kaloryczności diety przełożyć się na 5 kg tłuszczu.

Dwa małe piwa zawierają podobną liczbę kalorii co: podwójny hamburger, czy tyle co dwa kawałki pizzy serowej?

Tyle, co każda z wymienionych wyżej potraw.

Dwa małe piwa to 300-400 kcal czyli tyle, ile zawierają niektóre potrawy z fast foodu.

piwo, belgia piwo, belgia Wikimedia/CC/Robin Vanspauwen/Bram Weyens

Piwo bezalkoholwe zawiera podobną liczbę kalorii, co piwo zwykłe. Prawda, czy fałsz?

Fałsz.

Jeden gram alkoholu to 7 kcal. Im więcej alkoholu w napoju, tym większa jego kaloryczność. Alkohol jest niemal tak samo kaloryczny jak tłuszcz (1 g = 9 kcal) i prawie dwa razy bardziej kaloryczny od węglowodanów i białka (1 g = 4 kcal). Z tego względu osobom odchudzającym się zaleca się ograniczenie spożywania napojów alkoholowych.

Piwo Piwo Fot. Paweł Sowa / Agencja Wyborcza.pl

Piwa jasne są mniej kaloryczne od piw ciemnych. Prawda, czy fałsz?

Fałsz.

Kaloryczność piwa zależy przede wszystkim od zawartości alkoholu, a nie od koloru. Rodzaj słodu determinuje kolor piwa, ale nie jego kaloryczność.

Jaka liczba napojów alkoholowych uznawana jest za bezpieczną dla mężczyzn?

Dwa.

Jeden napój alkoholowy odpowiada: 0,3 litra piwa, 1 kieliszek wina (142 ml) albo drinkowi zawierającemu 42 ml wódki lub likieru.

Jaka liczba napojów alkoholowych uznawana jest za bezpieczną dla kobiet?

Jeden.

Kobiety mogą zatem bezpiecznie wypić każdego dnia: 0,3 l litra piwa, 1 kieliszek wina (142 ml) albo jeden drink zawierający 42 ml wódki lub likieru.

Który z wymienionych alkoholi zawiera najwięcej kalorii w porcji: 0,3 l piwa, kieliszek (142 ml) wina, czy likier (42 ml)?

0,3 l piwa.

Mała puszka, czy butelka piwa zawiera więcej kalorii niż porcja likieru (100 kcal) i kieliszek wina (120 kcal). Jeśli jednak likier jest tylko składnikiem napoju, który zawiera np. sok, to wartość kaloryczna takiego drinka wyniesie więcej niż wartość kaloryczna 0,3 l piwa (150-200 kcal).

Mężczyźni, którzy nie piją piwa także mogą mieć tzw. piwny brzuch. Prawda, czy fałsz?

Prawda.

Tzw. brzuch piwosza jest skutkiem nadmiaru kalorii w diecie, niekoniecznie pochodzących z piwa. Piwny brzuch może więc być efektem nadmiernego pociągu do słodyczy albo frytek. W wielu przypadkach jednak, tłusty brzuch u mężczyzn jest owocem picia zbyt dużych ilości piwa i innych alkoholi oraz spożywanych w tym samym czasie przekąsek - czipsów, paluszków, precli.

Sto lat za św. Patryka! Sto lat za św. Patryka! Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Udowodniono, że picie piwa zmniejsza ryzyko zachorowania na kamienie nerkowe. Prawda, czy fałsz?

Prawda.

Dzieje się tak dlatego, że piwo zawiera dużo wody i ma działanie moczopędne.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA