1350 metrów do sprawniejszego mózgu

Z upływem lat ludzki mózg się kurczy. Zupełnie jak plaster jabłka pozostawiony w ciepłym miejscu. Aby temu zapobiec, wystarczy codziennie spacerować na dystansie niewiele większym niż kilometr.

W badaniach trwających 9 lat stwierdzono, że osoby, które regularnie maszerowały w sumie 9,5-14,5 km tygodniowo zachowywały więcej substancji szarej mózgu niż ludzie nie spacerujący. Im więcej substancji szarej, tym sprawniejsze myślenie. Naukowcy stwierdzili także, że regularne spacerowanie aż dwukrotnie zmniejsza ryzyko pogorszenia się zdolności poznawczych. Co więcej, naukowcy przyjrzeli się też działaniu aktywności fizycznej na centralny układ nerwowy osób już dotkniętych zaburzeniami pracy mózgu, m.in. chorobą Alzheimera i odkryli, że spacery na dystansie 8 km tygodniowo znacząco spowalniają rozwój choroby.

W podobnych badaniach wykazano, że treningi aerobowe potrafią stymulować proces powstawania nowych komórek nerwowych i zwiększają ich szanse na przeżycie. Poza tym aktywność fizyczna poprawia ukrwienie mózgu, a co za tym idzie odżywienie i dotlenienie komórek nerwowych.

Jeśli wiesz o tym, że w twojej rodzinie były przypadki Alzheimera lub innych schorzeń mózgu na które zapadają starzejący się ludzie, możesz zmniejszyć swoje ryzyko utraty sprawności intelektualnej, prowadząc aktywny tryb życia. Wystarczy spacerować.

Jeszcze jeden czynnik znacząco wpływa na kondycję mózgu - masa ciała. Nadwaga może spowolnić nie tylko twoje ruchy, ale i myślenie. Osoby ważące więcej niż powinny mogą cierpieć na pogorszenie pamięci i kłopoty z koncentracją. Do niedawna sądzono, że nadprogramowe kilogramy pogarszają pracę mózgu u osób po 50 roku życia. Teraz jednak wiadomo już, że ten sam problem może dotyczyć otyłych 30-latków. Z wiekiem wpływ nadwagi na pracę mózgu tylko staje się większy.

Potwierdziły ten fakt badania przeprowadzone na grupie 2223 dorosłych w wieku 32-62 lata. Oceniano wpływ nadwagi na 5 różnych aspektów zdolności poznawczych. Odpowiednie testy wykonano na początku badań i po upływie 5 lat Oto, co twierdzono - osoby ze znaczącą nadwagą (BMI ponad 30) już na początku badań wypadły w testach gorzej od szczuplejszych badanych. Na przestrzeni 5 lat, ich zdolności uległy dalszemu pogorszeniu. Dlaczego tak się dzieje? Jedna z teorii mówi, że wysoki poziom leptyny (białko wydzielane przez zgromadzony tłuszcz) może zaburzać pamięć i zdolność uczenia się. Druga teoria jest taka, że nadwaga sprzyja powstawaniu chorób układu krążenia, a one z kolei pogarszają sprawność mózgu.

Szczupła sylwetka jest więc nie tylko podstawą dobrego wyglądu, ale i sprawnej pracy mózgu. Warto o tym pamiętać, wahając się, czy iść na kolejny trening lub dłuższy spacer z psem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA