Uśmiech pełen zdrowia

O tym, że masz zęby przypominasz sobie, gdy zaczynają boleć lub kiedy wypijesz lodowatą wodę. To zdecydowanie zbyt rzadko, bo stan ich zdrowia wpływa nie tylko na twoją prezencję, ale i na cały organizm.

Choroby dziąseł i zębów mogą być przyczyną różnych chorób umiejscowionych z dala od jamy ustnej: zaburzeń w funkcjonowaniu układu oddechowego, infekcji. Większość z nas pamięta o szczotkowaniu zębów przynajmniej 2 razy dziennie, ale jak często używamy nici dentystycznej? Większość z nas nie używa jej wcale albo sporadycznie. Niewiele osób odżywia się racjonalnie, konsumując zdecydowanie zbyt dużo słodkich rzeczy, co w połączeniu z brakiem nawyku nitkowania zębów może stać się przyczyną różnych dolegliwości zdrowotnych. Oto kilka porad jak dbać o zęby, a przez to o zdrowie ogólne.

Dziąsła Choroby dziąseł zwykle polegają na stanach zapalnych. Powstają, gdy płytka nazębna, czyli cienka warstwa bakterii bytująca na szkliwie twardnieje i zamienia się w kamień nazębny. Nieusuwany zwiększa ryzyko zapadnięcia na choroby układu oddechowego ponieważ bakterie tworzące kamień mogą wędrować z jamy ustnej do płuc. Stan zapalny dziąseł może także rozprzestrzenić się na tkankę kostną, w której osadzone są zęby, powodując ich obluzowanie. Istnieje także powiązanie między cukrzycą a chorobami dziąseł. Cukrzycy są w większym stopniu na nie narażeni. Dlatego jeżeli masz cukrzycę, albo istnieją jej przypadki w twojej rodzinie, dbaj o zęby i dziąsła w szczególny sposób, np. częściej odwiedzając stomatologa. Objawy chorób dziąseł mogą być różne. Najczęściej jednak manifestują się obrzękiem i zaczerwienieniem tkanek otaczających zęby. Sygnałami alarmowymi są też: krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów, uporczywy, nieświeży oddech, obluzowane zęby, czy zmieniający się zgryz. Leczenie dziąseł najczęściej polega na usunięciu kamienia nazębnego, podaniu środków farmakologicznych, a w szczególnych przypadkach także na zabiegu chirurgicznym.

Próchnica Z pewnością o niej słyszałeś, a być może sam miałeś do czynienia z jej skutkami. Próchnica niszczy szkliwo zębów, a w zaawansowanym stanie także głębsze ich struktury. Jej powstawaniu sprzyja jadanie słodyczy, które pozostawiają na szkliwie słodki osad. Początkowe stadium próchnicy nie powoduje bólu, ale dentysta jest w stanie je zdiagnozować. Ból zęba może świadczyć o tym, że próchnica sięgnęła do głębszych warstw uzębienia. Zaatakowany nią ząb potrafi reagować na zimno lub gorąco, a także na słodkie potrawy i napoje. Leczenie próchnicy bezwzględnie wymaga interwencji stomatologa.

Przerwy między zębami To nie tylko kosmetyczny problem. Zęby ulokowane zbyt ciasno mogą sprzyjać powstawaniu chorób dziąseł, a zęby które wyrosły krzywo mogą powodować zatrzymywanie się resztek pokarmów między nimi i także sprzyjać stanom zapalnym dziąseł. Dentysta, który zauważy tego typu nieprawidłowości z pewnością zaleci wizytę u ortodonty, a ten poleci aparat korygujący ustawienie zębów.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale kiepski stan zdrowia jamy ustnej może wywoływać zaburzenia snu, obniżoną samoocenę i kłopoty z żuciem i trawieniem pokarmów. Jeśli palisz, twój nałóg szkodzi zębom, bo toksyny znajdujące się w dymie papierosowym drażnią dziąsła i mogą źle wpływać na tkankę kostną szczęk.

Jak dbać o higienę jamy ustnej? 1. Nie rzadziej niż 2 razy dziennie szczotkuj zęby. Badania opublikowane na łamach British Medical Journal dowodzą, że osoby myjące zęby 2 razy dziennie są o 30% mniej narażone na ryzyko zachorowania na schorzenia układu krążenia niż ludzie szczotkujący żeby tylko raz dziennie. Eksperci twierdzą, że stan zapalny dziąseł może przenosić się na naczynia krwionośne i osłabiać ich elastyczność. 2. Codziennie używaj nitki dentystycznej do usuwania resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. 3. Unikaj słodyczy, jadaj warzywa. 4. Jeśli nosisz aparat, bardzo dokładnie czyść przestrzenie między zębami i między szyną aparatu a zębami. 5. Uprawiając sporty kontaktowe, noś ochraniacze na zęby. 6. Nie rzadziej niż 2 razy do roku odwiedzaj dentystę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA