Dla kogo są wizyty w poradni dietetycznej? (wywiad z dietetykiem)

Jeśli do tej pory uważałaś, że wizyty w poradni dietetycznej są jedynie dla tych, którzy chcą schudnąć, ale im się nie udaje, to jesteś w błędzie. Na spotkania przychodzą również osoby, które chcą się zdrowiej odżywiać, jeść regularnie, przytyć czy nabrać masy mięśniowej. Dietetyk jest trochę jako psycholog - zrozumie, pocieszy i zmotywuje. Przyjdzie do ciebie do domu lub udzieli porady on-line. Tajniki usług dietetycznych zdradza Aneta Łańcuchowska, dietetyk z Poradni Dietetycznej hälsa.

MD: Dlaczego warto skorzystać z usług poradni dietetycznej? Nie wystarczy uważać na to, co się je i zmniejszyć porcje, żeby schudnąć?

AŁ: Gdyby skutecznym sposobem walki z nadprogramowymi kilogramami było jedynie zmniejszenie porcji spożywanego pokarmu, wtedy rzeczywiście zawód dietetyka mógłby nie istnieć. Jednak, aby zaplanować dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb danego człowieka, specjalista ds. żywienia musi wziąć pod uwagę wiele różnorodnych czynników, zastosować swoją specjalistyczną wiedzę i przełożyć to wszystko na zrozumiałe dla laika wytyczne warunkujące zbilansowaną dietę. Inaczej odżywia się osoba pracująca w biurze - zwolenniczka zielonych warzyw, inaczej zawodowa tancerka wegetarianka, jeszcze inaczej makler giełdowy przepadający za soczystym stekiem. Ważne jest to, aby każdy z osobna odnalazł odpowiedni dla siebie sposób odżywiania, gwarantujący prawidłowe zbilansowanie składników odżywczych oraz zapewniający odpowiednią dawkę energii.

Kto korzysta z poradni? Czy do poradni przychodzą tylko osoby, które chcą schudnąć czy też z problemami zdrowotnymi?

Wraz ze wzrostem świadomości w społeczeństwie odnośnie do wagi zdrowego odżywiania, rośnie również zaufanie do przedstawicieli, tajemniczego jeszcze do niedawna, zawodu dietetyk. Jakiś czas temu do dietetyka zgłaszały się przede wszystkim osoby ze znaczną otyłością. Obecnie profil osób odwiedzających poradnię dietetyczną jest mocno zróżnicowany - od dzieci z pierwszymi symptomami nadwagi, przez kobiety w ciąży po wysportowanych mężczyzn, chcących zwiększyć swoją wydolność.

Każda osoba bez względu na to czy jest szczupła, ma nadwagę czy jest otyła, jest chora lub też zupełnie zdrowa może udać się do dietetyka, którego porady nie zawężają się jedynie do rozpisania diety, lecz kompleksowo odnoszą się do tematyki żywienia w każdym aspekcie życia człowieka. Dla jednych przecież celem może być zrzucenie zbędnych kilogramów, a dla innych spełnieniem marzeń jest przytycie czy też poprawa kondycji i samopoczucia.

Jak duży jest koszt porady dietetyka?

Koszt wizyty u dietetyka w Poradni Dietetycznej hälsa wynosi 120 zł za pierwszą wizytę, inaugurującą współpracę miedzy klientem a dietetykiem. Podczas wstępnej konsultacji dietetyk przeprowadza szczegółowy wywiad z klientem, pyta m.in. o problemy zdrowotne, preferencje smakowe, umiejętności kulinarne, styl życia oraz poziom aktywności fizycznej. Na wizycie przeprowadzana jest również analiza składu ciała, dająca kompleksowy wynik wszystkich parametrów organizmu takich, jak: waga mięśni, stopień nawodnienia organizmu, procent tkanki tłuszczowej, wiek metaboliczny czy też ilość związków organicznych w kościach.

Tematy poruszane w trakcie wizyty u dietetyka są nieraz bardzo osobiste, dlatego taka wizyta nierzadko wiąże się z silnymi emocjami. W profesjonalnej poradni nie powinno zabraknąć dbałości o odpowiedni klimat spotkania, relaksującej muzyki w tle oraz przytulnego gabinetu.

W trakcie wizyty to dietetyk decyduje czy wystarczające będą zalecenia i wskazówki, czy też niezbędne będzie rozpisanie indywidualnej diety, której koszt jest dodatkowy.

Jak się przygotować do wizyty?

Jeżeli posiada się aktualne badania krwi, należy je ze sobą zabrać, zapamiętajmy także nazwy leków jakie przyjmujemy. Przydatnym sposobem na przekazanie nieprzekłamanych informacji dietetykowi jest wcześniejsze zanotowanie tego, co jadło się podczas jednego dnia pracującego i jednego dnia wolnego od pracy, da to rzeczywisty pogląd dietetykowi na to, jak do tej pory wyglądał sposób odżywiania.

Czy dietetyk zaleca jakieś badania?

Jeżeli dietetyk widzi konieczność przeprowadzenia jakichkolwiek badań oczywiście radzi, aby je wykonać. Często wyniki badań mają kluczowe znaczenie przy doborze odpowiedniej diety, szczególnie przy takich jednostkach chorobowych, jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy.

Od razu na pierwszym spotkaniu dostajemy dietę?

Indywidualna dieta jest przesyłana mailem po wizycie w ciągu trzech-czterech dni z uwagi na cały, długi proces skomponowania takiej diety.

Czy dietetycy proponują przygotowywanie posiłków w domu czy zamawianie cateringu dietetycznego?

Korzystanie z usług cateringu dietetycznego to z reguły rozwiązanie tymczasowe. Konsultacja dietetyczna powinna mieć charakter przede wszystkim edukacyjny, dietetyk jest nauczycielem właściwego sposobu odżywania i już po pierwszej konsultacji klient wychodzi z cenną, praktyczną wiedzą odnośnie do sposobu przygotowania posiłków, ich częstotliwości i sposobu kompozycji. Stosowanie diety zmienia nie tylko nasze dotychczasowe, niekorzystne przyzwyczajenia kulinarne, ale również uczy samodzielności, a co najważniejsze samowystarczalności. Dobry dietetyk powinien uczyć prawidłowego odżywiania w każdej sytuacji, czy to podczas wizyty w ulubionej restauracji, czy też przygotowując posiłek w zaciszu domowym.

Jakie są najpopularniejsze metody pracy - częściej zaleca się ważenie porcji czy może liczenie kalorii?

Ilość poszczególnych składników dań w diecie, jaką otrzymuje klient, powinna być podana w miarach domowych (np. garść, szklanka, sztuka). Tym sposobem klient nie musi ważyć porcji czy też liczyć kalorii. Łatwy sposób przygotowania dań rozpisanych w diecie to podstawa udanej współpracy z dietetykiem i gwarancja osiągnięcia założonego celu.

dietadieta Shutterstock Shutterstock

Jedzenie 5 razy dziennie to najczęściej powtarzane zalecenie, dla tych, którzy chcą mieć szczupłą sylwetkę. Czy dietetycy także zalecają 5 posiłków dziennie?

Według prawideł dietetycznych optymalnie powinno się spożywać 5 posiłków dziennie. W praktyce dietetyk nie powinien sztywno trzymać się tej reguły z uwagi np. na specyficzne uwarunkowania czy też przyzwyczajenia danej osoby. Dobry dietetyk powinien być elastyczny i mądrze dopasować zalecenia dietetyczne pod indywidualnego klienta.

Ile jest wizyt kontrolnych w trakcie diety? Czy spotkania odbywają się co tydzień czy co miesiąc?

Częstotliwość i ilość wizyt kontrolnych jest ustalana, biorąc pod uwagę cel do osiągnięcia, dystans jaki nas od tego dzieli oraz możliwości czasowe klienta. Najczęściej spotkania odbywają się co trzy-cztery tygodnie. Na wizycie kontrolnej dietetyk sprawdza efekty oraz w razie potrzeby modyfikuje dietę, w zależności od osiąganych parametrów. Wizyty kontrolne sprawiają, iż klient jest dodatkowo zmotywowany do stosowania wytycznych diety, jak również ma możliwość rozwiania ewentualnych wątpliwości co do diety i zaleceń z nią związanych. W Poradni Dietetycznej hälsa klient dodatkowo uzyskuje wskazówki, jak przestrzegać diety w różnych nieprzewidzianych sytuacjach. Wskazówki świąteczne, wyjazdowe, restauracyjne, weselne, jak również wskazówki imprezowe to pakiet jakiego można oczekiwać na wizycie kontrolnej.

Czy w Poradni wykorzystywane są metody z diet coachingu? Jak np. spisywanie tego, co się zjadło, szukanie przyczyn apetytu czy nadwagi w smutnych czy przykrych przeżyciach?

Dobry dietetyk musi być po części psychologiem, a niektórzy klienci wręcz nie wyobrażają sobie porady dietetycznej bez elementów motywacyjnych z pogranicza wsparcia psychologicznego. Diet coaching to stosunkowo nowa dziedzina spajająca dietetykę i psychologię, w ramach której dietetyk może swobodnie stosować najróżniejsze metody wsparcia psychologicznego klienta. Od doświadczenia i pomysłowości dietetyka zależy, które z tych metod i w jakim stopniu zostaną zastosowane.

Oprócz tradycyjnych wizyt, w ofercie niektórych poradni dostępna jest także opieka dietetyczna on-line i wizyta domowa. Czy te formy korzystania z pomocy dietetyka cieszą się zainteresowaniem?

Wizyty domowe oraz opieka on-line to usługi dostępne w większości poradni dietetycznych. Przeznaczone są dla klientów, którzy z różnych przyczyn nie mogą osobiście stawić się na wizycie w poradni. Dzięki dietetycznej opiece on-line z usług polskich poradni korzystają ludzie z całego świata. Korzyść jest obopólna, klient korzysta ze swojej wymarzonej usługi, a dietetyk ma szanse poznać odrębne zwyczaje kulinarne i styl życia ludzi na całym świecie. W Poradni Dietetycznej hälsa najwięcej klientów korzystających z opieki on-line mieszka w Anglii, Irlandii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Odpowiedzi udzieliła Aneta Łańcuchowska, dietetyk z Poradni Dietetycznej hälsa ( www.halsa.pl ).

Więcej o:
Copyright © Agora SA