Zamiast iść do lekarza, po diagnozę sięgamy do Google

Od dłuższego czasu boli cię brzuch? Masz wysypkę? A może właśnie dostałeś do ręki wyniki badań i nie bardzo wiesz jak je odczytać? Niestety, coraz częściej, pierwszym źródłem informacji jest Internet. W Wielkiej Brytanii co czwarta kobieta przyjmowała niewłaściwe leki, ponieważ postanowiła się sama zdiagnozować przy pomocy Google.

Dołącz do nas na Facebooku

Pamiętam jak sama kilka miesięcy temu niepotrzebnie się denerwowałam. Leżałam jakiś czas wcześniej w szpitalu. Miałam bardzo złe wyniki badań, podejrzenie o białaczkę lub inny nowotwór. Na szczęście okazało się, że to była bakteria, która zrujnowała mój system odpornościowy. Poproszono mnie, żebym po upływie kilku miesięcy powtórzyła badania. Odebrałam wyniki i co? Żeby je odczytać, sięgnęłam do Google. Wyrok był jednoznaczny: "Białaczka". Wpadłam w panikę. Pomyślałam, że to nie tylko bakteria zatruła mi wcześniej życie. Po nieprzespanej nocy wylądowałam u lekarza, który powiedział, że to zupełnie normalne po takiej chorobie i nic mi nie dolega. Ja miałam szczęście, ale ile jest takich osób, które nie idą do lekarza, szukają w sieci i same zaczynają się leczyć?

Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii co druga kobieta, zamiast iść do lekarza, sięga do Internetu, sama dokonuje diagnozy, a następnie idzie do apteki i bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą czy nawet farmaceutą, zaczyna przyjmować leki. Co piąta z kolei, podejrzewała u siebie tak poważne choroby jak: nowotwory, sepsa czy wirus HIV właśnie na podstawie tego, co znalazła w sieci.

Brytyjski dziennik "Daily Mail" opublikował ciekawe badania.

Oto 10 najczęstszych chorób, które zostały źle zdiagnozowane:

1. Rak piersi

2. Inne formy chorób nowotworowych

3. Pleśniawka

4. Nadciśnienie

5. Astma

6. Artretyzm

7. Depresja

8. Cukrzyca

9. Problemy związane z życiem seksualnym

10. Problemy z tarczycą

Jakie objawy najczęściej wpisujemy w wyszukiwarkę?

1. Bezsenność

2. Bóle głowy

3. Depresja

4. Niepokój

5. Kurcze mięśni

6. Skurcze żołądka

7. Przewlekłe bóle mięśni

8. Przemęczenie

9. Swędzenie

10. Wrażliwość skóry

Dlaczego - zamiast pójść do lekarza - szukamy pomocy w sieci? Bo tak jest szybciej, taniej, łatwiej. Okazuje się jednak, że zaczynamy od wpisania symptomów a Googla a nie np.: od rozmowy z kimś bliskim, bo najzwyczajniej w świecie się wstydzimy.

Tylko czy warto ryzykować i przyjmować niewłaściwe leki, denerwować się, gdy nie ma ku temu podstaw lub w najgorszym wypadku: przeoczyć poważną chorobę?

Więcej o:
Copyright © Agora SA