Pszenica działa na organizm jak cukier

Kromki pszennego pieczywa podnoszą poziom cukru równie skutecznie, jak dwie łyżeczki białego cukru. Czy powinniśmy bardziej unikać pszenicy niż glutenu? Zdecydowanie tak! 

Pszenica przez lata zmieniła oblicze

Jak wybrać dobry chleb? Radzi dietetyk

Pszenica jest w wielu produktach, chlebie, ciastach, zupach lub alkoholu. Przez lata była modyfikowana, więc trudno znaleźć teraz taki rodzaj zboża, z jakich nasze babcie wypiekały chleb. Zmieniły się wartości odżywcze i diametralnie spadła jakość pszenicy. Pytanie dlaczego od niej tyjemy? Wydawałoby się, że to wszystko za sprawą glutenu, który jest głównym składnikiem pszenicy. Jednak to nie wszystko, bowiem na tuczący efekt składają się trzy różne substancje.

Skrobia działa jak cukier

Co się dzieje w organizmie po zjedzeniu cukru?

Czyli inaczej amylopektyna A, to organiczny związek chemiczny, rozgałęziony wielocukier, który w niewyobrażalny sposób sprzyja tyciu. Nie ma tutaj znaczenia czy jemy chleb jasny czy ciemny, każdy z nich potrafi podnieść poziom cukru z 70 do nawet 120 mg. Przez skrobie zwiększa nam się tkanka tłuszczowa, która pokrywa również nasze organy. Jest to bardzo niebezpiecznie i może prowadzić do poważnych chorób serca, wątroby oraz wywoływać przykre dolegliwości. Nie trzeba chyba dodawać, że dodatkowe kilogramy są obciążające dla układu krwionośnego i oddechowego.

Gluten - ukryty wróg

8 produktów, które tylko pozornie są zdrowe [SUSHI, WODA SMAKOWA, GRANOLA]

Mieszanka białek roślinnych występujących w pszenicy, jęczmieniu, życie, orkiszu, kumacie i owsie. Nie trudno go znaleźć w produktach, które spożywamy, czyha ukryty w pizzy, chlebie, makaronach, bułkach i innych tego typu produktach. Gluten może wywoływać stany zapalne w organizmie. Organizm człowieka reaguje na gluten, jak na coś obcego i wysyła impulsy, dzięki którym mobilizuje się do zwalczania zakażenia. Przez to, że jednak żadnego zakażenia nie ma, organizm zaczyna atakować własne komórki, co może prowadzić do braku odporności. Coraz więcej ludzi choruje na celiakie, czyli nietolerancje glutenu. Celiakia zwiększa ryzyko wczesnej śmierci o 39%, powoduje zapalenia jelit i inne uciążliwe dolegliwości. Pszenica ma teraz wyjątkowo dużo glutenu, zaczęto go nawet nazywać super glutenem.

Substancja narkotyk

Sport to zdrowe uzależnienie!

Pszenica zawiera nie tylko skrobię i gluten, ale również substancję o działaniu narkotyzującym. To głównie przez nią tak bardzo smakują nam produkty wyrabiane z pszenicy. Szybko się od nich uzależniamy i chcemy jeść ich coraz więcej. Podczas jedzenia takich produktów wytwarza się substancja bardzo podobna do endorfiny wytwarzanej podczas biegania. One wpływają na ośrodek nagrody w ludzkim mózgu, wyzwalając w nim uczucie gratyfikacji. Te tajemnicze związki zyskały nawet swoją nazwę - gluteomorfiny. Niestety, nie mają tak dobrego działania jak endorfiny.

Czy warto całkowicie odstawić produkty z pszenicy i te zawierające gluten? Najlepiej sprawdzić, jak na ciebie działają. Często jest tak, że po odstawieniu tych wyrobów poczujemy się znacznie lepiej. Zobacz, co o glutenie sądzi dietetyk Anna Słomkowska.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.