Siłownia w domowym zaciszu

Miejsce i ilości sprzętu zależy od możliwości i tego, co chcemy osiągnąć. ?Minisiłownię? po prostu można schować do szafy. Jeśli chcemy trenować na większą skalę, trzeba już wygospodarować oddzielne pomieszczenie. I uwaga! Własna siłownia to luksus, ale tylko dla tych, którzy mają dużo silnej woli i samodyscypliny - tak mówią ci, którzy zdecydowali na się na salę treningową w domu.
Może być poddasze, strych, oddzielny pokój, piwnica, a nawet przerobiony garaż. Jedni robią to jak najbardziej profesjonalnie, inni - mniejszym kosztem, ale wcale nie mniej skutecznie.

- Zrobiłem sobie mini siłownię na poddaszu, a właściwie na strychu. I to nawet niecałym, bo część zajmuje żona ze swoimi kącikiem do szycia. Ale w drogę sobie nie wchodzimy - opowiada Maciej z Otwocka, który miejsce do ćwiczeń urządził sobie w swoim domu jednorodzinnym. Na podłodze została położona wykładzina dywanowa. - Rozwiązanie może mało odpowiednie dla profesjonalnej siłowni, ale dzięki temu żona też może ćwiczyć, bez problemu można się na wykładzinie położyć i robić brzuszki czy coś tam innego - dodaje Maciej. Rzeczywiście podłoga drewniana czy ułożona z płytek ceramicznych raczej się do siłowni nie nadaje. Także ze względów czysto praktycznych - jeśli jakiś sprzęt upadnie na podłogę, zniszczenia właściwie murowane. W domowej siłowni sprawdzi się za to podłoga z korka, który jest nie tylko odpory na zniszczenia, ale także elastyczny, co sprawi, że nie nadwyrężymy sobie stawów.

Co po za się przyda tym? U Maćka jest mały rowerek stacjonarny, steper, ławeczka ze sztangą i dwie rurki przymocowane do filarów - jeden na dole przy podłodze, o który można zaprzeć nogi i robić brzuszki, drugi - wyżej do podciągania się. Niedawno zawisł także worek treningowy. - Nie są to wszystko sprzęty z najwyższej półki, dlatego całkiem niedrogim kosztem, trochę domowym sposobem urządziliśmy sobie małą domową siłownię - podsumowuje Maciej.

Sławek z chęci posiadania własnej siłowni zdecydował się na generalny remont. A właściwie przebudowę domu. - Pomyślałem, że przydałaby nam się siłownia. Taka z prawdziwego zdarzenia. Dla mnie i dla żony. Postanowiliśmy zrobić ja w garażu, gdzie to tej pory stały samochody - opowiada Sławek z Wołomina. Brama garażowa zniknęła, wejście zostało zamurowane. Na podłodze zamiast posadzki z płytek są teraz panele. Ściany pomalowane na jasne pastelowe kolory. Na wyposażeniu domowej siłowni - ławeczka, worek treningowy, atlas, masażer, bieżnia i duży telewizor. - Jak na prawdziwą siłownię przystało. Można ćwiczyć i oglądać swoje ulubione programy - dodaje Sławek. (dla samochodów wybudował drugi garaż za domem).

Idealna podstawowa siłownia - co kupić?

- Jeżeli chcemy zacząć ćwiczyć w domu i stworzyć swoją własną minisiłownię, musimy zdecydować, co chcemy osiągnąć i w jaki sposób to zrobimy - podpowiada Łukasz Czarny, instruktor na siłowni. Czyli po prostu jakiego sprzętu potrzebujemy. Kobiety oraz osoby chcące stracić na wadze przeważnie kupują sprzęty do fitnessu. Tutaj do wyboru mamy rowery stacjonarne, trenażery (orbitreki), bieżnie, steppery, wioślarze. - Dużo zależy od tego, ile mamy miejsca, ponieważ bieżnia to spory mebel, a wioślarza lub steper można schować do szafy czy pod łóżko. Wszystkie wymienione sprzęty służą do treningu cardio, który ma poprawiać kondycję fizyczną lub pomów w spalenie tkanki tłuszczowej. Wioślarze, trenażery i bieżnie to najbardziej ogólnorozwojowe maszyny, zaś rower czy stepper ogranicza się do ćwiczeń mięśni nóg - podpowiada Łukasz Czarny. - Żeby mężczyzna mógł odbyć prawdziwy i kompletny trening siłowy wystarczy tylko trochę wolnego miejsca. Potrzebna jest mała ławka z regulacją (poziom, skos) i zestaw różnych gryfów (krótkie do hantli, prosty, łamany) wraz z obciążeniami - dodaje instruktor. Jeżeli ktoś ma dużo miejsca, to może zainwestować w mały domowy atlas kulturystyczny, na którym będzie można wykonywać wiele różnego rodzaju ćwiczeń. -Kobietom wystarczy zestaw różnego rodzaju akcesoriów takich jak: hantle (są damskie wersje wagowe i wizualne), obciążenia na kostki lub nadgarstki, step do ćwiczeń fitness, mata do ćwiczeń. W naszej domowej powinny znaleźć się także piłki (dmuchane w różnych wersjach rozmiarowych), skakanki i drążki do podciągania. Przepis na idealną podstawową siłownię? - Jeden sprzęt do treningu cardio: trenażer lub wioślarz, sprzęt do treningu fitness: step, mata, gumy, piłka do ćwiczeń, drążek, obciążenia na kostki oraz sprzęt do treningu siłowego: mała ławka, hantle, gryfy z obciążeniami - podsumowuje Łukasz Czarny.

 Ile to będzie kosztować?

Wyposażenie siłownia zależy także od zasobności naszego portfela. I wcale nie chodzi o ilość sprzętu, ale tym razem o jakość i zaawansowanie technologiczne. Im wyższa półka sprzętu - wykonanie, poziom rozbudowania możliwości ćwiczeń, udoskonaleń technologicznych, tym oczywiście wyższa koszty. Rozpiętość cenowa sprzętu mówi sama za siebie. Wersje podstawowe urządzeń kosztują kilkaset złotych. Urządzenia, który nie powstydziłby się profesjonalne siłownie kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

>bieżnia - od ok. 450 zł do 25 tys. zł

>orbitrek- od 500 zł do 15 tys. zł

>stepper - od 150 zł do 11 tys. zł

>rower treningowy - od 200 zł do nawet 10 tys. zł

>wioślarze - od 250 zł do 8 tys. zł

>masażery - od 700 zł do 7 tys. zł

>worek treningowy - od 300 zł do 2,5 tys. zł

>atlas - od 800 zł do 10 tys. zł

Komentarze (2)
Siłownia w domowym zaciszu
Zaloguj się
  • kubowa1

    0

    Dobry sprzęt niestety kosztuje. Ja polecam wam zakupy w centrali Insportline w Polsce. Jakość wysoka, cena przystępna. ja nabyłem tam ostatnio wioślarza Ocean za 800 zł. Warto.

  • Oceniono 1 raz -1

    Ćwiczenie w domu jest wygodne. Sama mogę sobie ustalić, w jakich godzinach trenuję i jak długo. Jednak po przeczytaniu tego artykułu, zdecydowałam, że warto zainwestować w odpowiedni sprzęt: portalaktywni.com/aktualnosci/eliptyki-dla-kazdego/ Dzięki niemu nie tylko szybciej widać efekty, ale też trening jest bardziej zorganizowany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX