Dlaczego warto często jeść jajka? [6 POWODÓW]

Jeśli chcesz schudnąć, zbudować mięśnie i sportową sprawność, często jedz jajka. Nie wpłynie to negatywnie na zdrowie, nawet osób z nadciśnieniem, cukrzycą, syndromem metabolicznym, problemami lipidowymi, chorobami oczu, kobiet w ciąży czy dzieci (wyjątkiem są osoby z wykrytą alergią lub nietolerancją na białko jaja). Brzmi absurdalnie...? A jednak. Eksperci ze Sztuki Żywienia przedstawiają 6 powodów, dlaczego warto jeść często jajka.

1. Jajka wspomagają utratę tkanki tłuszczowej

Jaja zawierają świetnie przyswajane białko, które zaspokoi apetyt (ono zmniejsza wydzielanie greliny i powoduje wzrost poziomu cholecystokininy). Leucyna zwiększa syntezę białek, zmniejsza katabolizm - przełoży się to na lepszą kompozycję ciała. Żółtko jest źródłem choliny, która wraz z innymi składnikami "przestawi" twoje ciało na spalanie tłuszczu.

2. Jajka pomagają budować sprawność, mięśnie i siłę

Jaja to idealny pokarm dla sportowca. Świetnej jakości białko, duża ilość witamin i minerałów, antyoksydanty oraz dodatkowe tłuszcze i cholesterol, niezbędny do produkcji hormonów.

3. Jedząc jajka, zadbasz o oczy

Jajka zawierają luteinę i zeaksantynę - dwie najnowsze 'supergwiazdy' wspomagające widzenie. W postaci suplementów wykorzystuje się je w terapii chorób oczu. Ale warto wiedzieć, że te same substancje, ale pochodzące bezpośrednio z jaj mają lepszą biodostępność.

4. Jajka optymalizują poziom cholesterolu i wspomagają pracę wątroby

Wiele osób unika żółtek z obawy o wysoki poziom cholesterolu. Niepotrzebnie. Zawarta w nich cholina przeciwdziała akumulacji cholesterolu w wątrobie!

5. Jajka chronią przed nowotworami

Jajka są źródłem selenu, bardzo ważnego mikroelementu pomocnego w walce z rakiem. W jednym z badań na temat zależności pomiędzy dietą a zachorowalnością na raka piersi odkryto, że oprócz spożywania dużej ilości warzyw i owoców, mniejszą ilość zachorowań notuje się u kobiet, które jadły więcej jajek.

6. Tłuszcze zawarte w jajkach są dobre!

Spójrzmy na fakty. Jajko zawiera 8g tłuszczu. 61% z nich to tłuszcze nienasycone, a większość to te same, które znajdziesz w oliwie z oliwek. Pamiętaj: tłuszcze są twoim sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. To niezbędny składnik odżywczy, który nie powoduje tycia czy chorób. Problem leży w tłuszczach stworzonych, przetworzonych przez człowieka.

Sprawdź, gdzie jeszcze znajdziesz dobre tłuszcze.

Myślę, że te 6 punktów wystarczy, by zachęcić do spożywania jajek na co dzień. Dla tych, którzy nadal boją się jajek, kilka słów (wolne tłumaczenie) od naukowców z Harvardu (The Harvard Medical School Guide to Healthy Eating).

"( ) Żadne badania nie wykazały, że ludzie, którzy spożywali jajka mieli więcej zawałów serca niż ci, którzy jedli ich mniej. Poszczególne osoby bardzo różnie reagują na cholesterol z pożywienia, a efekt jaki wywierają jajka na ich zdrowie nie może być zależny od ilości zawartego cholesterolu. Naturalny cholesterol zawarty w jajkach powinien cieszyć, nie martwić."

Więcej o:
Komentarze (11)
Dlaczego warto często jeść jajka? [6 POWODÓW]
Zaloguj się
 • sz-n

  Oceniono 13 razy 9

  Białko z jajka jest najlepszym białkiem dla człowieka. Ma wszystkie aminokwasy w odpowiednich proporcjach.

  skonczony-idiota.blogspot.com

 • azeta7

  Oceniono 4 razy 2

  To prawda, wiem to po sobie !

 • kanonierka

  Oceniono 2 razy 0

  Dr.Kwaśniewski już dawno o tym pisze...

 • Jakub Gzyl

  Oceniono 2 razy -2

  a lepiej jeść jaka smażone gotowane czy surowe?

 • kwiatuszem

  Oceniono 35 razy -9

  Nic z tego wszystkiego nie rozumię, jajka takie dobre to dlaczego kardiolog nie zaleca mi jeść jajek. Biorę lek Tulip na obnizenie cholesterolu, wiec jak to jest. ??? Mam sasiadke która ma kury, ale to czym ona je karmi to zgroza, wszystko sztuczne mieszanki, to nie kiedys że gospodynie na wsi karmiły kury resztkami jedzenia, przenicą itd.... teraz aby było jak najwięcej, największych jajek, reszta nikogo nie interesuje, co te kury jedzą.

 • plastikpiokio

  Oceniono 38 razy -14

  kwiatuszem kto kaze ci jesc jajka kurze???? sprobuj swoich ty wiesz co jesz .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX