Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe to podstawa!

Często, gdy przed urlopem chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów, wychodzimy z założenia, że powinniśmy ograniczyć ilość tłuszczu w naszym dziennym menu. Błąd! Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe wręcz pomoże nam się pozbyć "brzuszka" czy "boczków" - zapewniają dietetycy.

Dołącz do nas na Facebooku

Wspomagają pracę mózgu i układu nerwowego, mają działanie antydepresyjne, ułatwiają odchudzanie, oraz wpływają na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Skoro tak, to dlaczego wciąż wzdrygamy się na samo słowo "tłuszcz"?

Anna Krawcewicz-Baran (Specjalistka ds. Żywienia z Poradni Kardiologicznej "Nasze serce") wyjaśnia, dlaczego warto postawić na dietę bogatą w produkty o dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych.

- Organizm człowieka nie może samodzielnie wytwarzać nienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego należy je dostarczać wraz z dietą. Ich podstawowym źródłem są tłuste ryby i owoce morza, oliwa z oliwek i inne nierafinowane oleje roślinne np. lniany, wiesiołkowy i rzepakowy. Są również obecne w orzechach włoskich, migdałach, ziarnach słonecznika i dyni oraz w niektórych warzywach i owocach zielonych np. w awokado, warzywach strączkowych, sałacie i brokułach - mówi dietetyk.

Olej wiesiołkowy

Olej z wiesiołka to jeden z najcenniejszych olejów o najwyższej zawartości, spośród wszystkich znanych olejów roślinnych i rzadko spotykanych w takiej kombinacji, biologicznie czynnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasu alfa-linolowego (70-79%) oraz gamma-linolenowego (9,5-12%). Dla organizmu szczególne znaczenie ma kwas gamma-linolenowy (GLA). Bierze on udział w syntezie pewnych substancji, które odgrywają istotną rolę: obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów wewnątrznaczyniowych, działają przeciwzapalnie, wzmagają aktywność układu immunologicznego oraz wpływają na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.

Olej lniany

Olej z nasion lnu jest drugim obok wiesiołkowego olejem roślinnym cenionym i wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Olej ten zawiera biologicznie czynne nienasycone kwasy tłuszczowe w postaci kwasów linolowego (LA) i alfa-linolenowego (ALA), który m.in. wykazuje pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Dlaczego warto włączyć do diety nienasycone kwasy tłuszczowe? Powodów jest wiele, Anna Krawcewicz-Baran podaje najważniejsze z nich:

Wspomagają pracę serca i działanie układu krążenia

Kwasy Omega 3 i 6 wpływają korzystnie na wzrost poziomu „dobrego cholesterolu" HDL, obniżając równocześnie poziom „złego cholesterolu" LDL. Dzięki temu pomagają chronić żyły i tętnice przed rozwojem choroby miażdżycowej. Wpływają również na zmniejszenie agregacji płytek krwi, a przez to na zmniejszenie ich zdolności do tworzenia się zakrzepów naczyniowych, co z kolei zabezpiecza przed zawałem i udarem mózgu. Nienasycone kwasy tłuszczowe regulują ciśnienie krwi przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Wpływają na poprawę pracy układu nerwowego i mózgu

Kwas alfa-linolenowy (ALA) jest podstawowym źródłem kwasu DHA będącego ważnym składnikiem mózgu. Niski poziom DHA związany jest ze zmianami nastroju, utratą pamięci i występowaniem schorzeń neurologicznych. Przyjmowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych reguluje poziom DHA, przez co wspomaga pamięć i koncentrację oraz wpływa na usprawnienie pracy mózgu i układu nerwowego.

Wpływają dobroczynnie na skórę, włosy i paznokcie

Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe wspiera utrzymanie młodej i zdrowej skóry. Kwasy gamma-linolenowy (GLA) oraz kwas cis-linolowy (CLA) biorą udział w budowie warstwy ochronnej naskórka oraz w powstawaniu cementu międzykomórkowego skóry odpowiedzialnego za jej elastyczność i sprężystość. Są także odpowiedzialne za wiązanie wody w organizmie, przez co wpływają na odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry. Ponadto kwasy Omega-6 wykazują silne działanie antyoksydacyjne.

Wspomagają odchudzanie

Kwasy Omega 3 i 6 wspomagają odpowiednie reagowanie mózgu na wytwarzany przez tkankę tłuszczową hormon - leptynę, która wpływa na apety i reguluje poziom stężenia glukozy we krwi. Poziom leptyny w organizmie człowieka jest proporcjonalny do ilości jego tkanki tłuszczowej. U osób otyłych i z nadwagą jest go za dużo. To powoduje brak reakcji mózgu na korzystne działanie leptyny. Wzbogacenie diety w kwasy omega 3 i 6 reguluje ten proces, ułatwiając spalanie tkanki tłuszczowej.

Więcej o:
Komentarze (10)
Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe to podstawa!
Zaloguj się
 • amelia_wi

  Oceniono 1 raz 1

  Są też takie produkty, jak nasiona konopii, które mają idealną proporcję kwasów omega-3 i omega-6 - np. te firmowane przez Gillian McKeith. Ale to produkt niesłychanie rzadko spotykany.

 • olivkah

  Oceniono 1 raz 1

  Czy to nieprawda, ze kwasów omega 6 mamy aż w nadmiarze w naszej normalnej diecie?

 • Daria Paradowska

  0

  idealny stosunek kwasów omega 3 do omega 6 ma olej lniany - polecam olej lniany tłoczony na zimno Oliwia Kaszubska

 • Matylda Płetwal

  0

  Sporo siedziałam nad tematem i wyszło, że najlepszym źródłem kwasów omega 3 DHA jest wysokiej jakości suplementacja( ryb lepiej nie jeść). Nie każdy organizm jest w stanie przetworzyć ALA na DHA. Od dłuższego czasu biorę Gold Omega 3 i mogę się cieszyć pełnią zdrowia. Co więcej te kwasy mają pozytywny wpływ nawet na stan skóry, w co nie wierzyłam do niedawna.

 • daria_t83

  0

  Oliwia Kaszubska- oni produkują świetne oleje tłoczone na zimno, są naprawdę zdrowe, polecam, i widać efekty takiej diety!

 • bernard82

  0

  pieprzenie w bambus. OD 20 lat odżywiam się idealnie, od 10 mam chorobę wieńcową, od 5 ciu stenty i bypass. CUKIER I STRES ORAZ BRAK RUCHU podnoszą ryzyko zawału serca a nie MASŁO. PRzestańcie czarować rzeczywistość - jak ktoś ma genetyczne skłonności do wysokiego holesterolu to musi się ruszać znacznie więcej niż inni i ŻĄDNĄ dietą tego się zniwelować nie da.

 • kasanda

  Oceniono 2 razy 0

  Te kwasy są szczególnie ważne dla rozwoju dziecka. Dlatego ja staram się je dostarczać im w odpowiedniej ilości. Oprócz ryb podaję im też suplementy takie jak olej z kryla KRILL OMEGA ANTARCTIS i olej z ryb IQ OIL. Dzięki temu wiem że mają zapewnioną odpowiednią dawkę kwasów omega 3 i 6.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX