Rocznie konsumują tonę jedzenia

02.01.2012 13:04
Nadwaga i otyłość stają się coraz poważniejszymi problemami w krajach rozwiniętych

Nadwaga i otyłość stają się coraz poważniejszymi problemami w krajach rozwiniętych (fot.123RF)

Chcesz wiedzieć, dlaczego Amerykanie od dawna zmagają się z otyłością? Najnowsze dane mówią same za siebie: za dużo jedzą. Według statystyk sporządzonych przez rząd, przeciętny obywatel konsumuje w ciągu roku aż tonę jedzenia.

Dołącz do nas na Facebooku

Problem otyłości jest coraz bardziej popularny na całym świecie. Nie dbamy o zdrową dietę, nie mamy czasu na uprawianie sportu, za mało śpimy. To tylko niektóre z czynników. W USA sytuacja jest wyjątkowo nieciekawa: co trzeci dorosły obywatel jest otyły, a 17% dzieci i dojrzewających nastolatków zmaga się z tym samym problemem - podje Daily Mail.

Co jedzą Amerykanie?

Ze statystyk zebranych przez rząd wynika, że Amerykanie kupują najwięcej produktów mlecznych (nie licząc sera). Ok. 1/3 wszystkich zakupów spożywczych to właśnie nabiał. Kolejna część to warzywa i owoce. Mogłoby się wydawać, że to zdrowe rozwiązanie, niestety pozory mylą. Amerykanie konsumują sporo cukru, produktów z białej mąki oraz słodkich napojów gazowanych, co ma ogromny wpływ na poziom insuliny we krwi.

- Im bardziej nasze tkanki są odporne na insulinę, tym więcej kalorii jest przekształcanych w tkankę tłuszczową zamiast zużywanych jako źródło energii. Tym sposobem wszystko co jemy odkłada się, zamiast spalać - mówi Gary Taubes, autor Why We Get Fat.

Czego Amerykanie jedzą najmniej?

Z danych wynika jednoznacznie, że w diecie przeciętnego Amerykanina brakuje ryb i owoców morza. Jedzą za dużo czerwonego mięsa w stosunku do chudego drobiu oraz orzechów. Wszystko to wskazuje na to, że ich dieta jest bogata nie tylko w cukier ale także w bardzo groźne dla zdrowia tłuszcze nasycone. Brakuje z kolei kwasów tłuszczowych nienasyconych takich jak omega 3 i omega 6, które są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

3 tysiące kalorii dziennie

Okazuje się, że Amerykanie konsumują ok. 2700 kalorii dziennie, co jest zbyt dużą dawką jeśli weźmiemy pod uwagę mało aktywny tryb życia, jaki prowadzą. Najgorsze jest to, że wspomniane kalorie pochodzą z jedzenia, które nie jest zdrowym rozwiązaniem. Czego jedzą najwięcej? Oto lista produktów:

- frytki,

- pizza,

- lody,

- napoje gazowane,

- słodziki,

Komentarze (36)
Rocznie konsumują tonę jedzenia
Zaloguj się
 • Gość: Lucas

  Oceniono 5 razy 5

  Ludzie na świecie umierają z głodu, a głupi amerykanie z przeżarcia

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 4 razy 4

  @swiatlo
  Nie pier'dol, ja tez byłem w stanach, co prawda jeden rok, ale wystarczająco, aby stwierdzić, że takiej liczby grubych wielorybów to nawet w wodach Alaski nie uświadczysz. Grubasy są wszędzie i pochodzą z różnych klas społecznych.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 5 razy 3

  Nie wiem co te pismaki wyczytały w skopiowanym zagranicznym artykule, ale najwyraźniej coś im się nieźle popi'erdoliło, bo nie dość, ze kompletnie nie rozumieją co czytają to jeszcze po polsku piszą bzdury. "Soda" to są właśnie napoje gazowane, a "sodium" to sól a nie żadna soda. Ale tak to jest się ma współczesne "studia".

 • zbirone

  Oceniono 3 razy 3

  Wytwarzają także najwięcej śmieci na świecie (w przeliczeniu na obywatela) i emitują najwięcej gazów cieplarnianych do atmosfery.

 • culebre

  Oceniono 2 razy 2

  @gosc_nie_dzielny
  A jeszcze gorsze jest to, że ta kultura wyciekła na nasz teren w formie fast-foodowych sieciówek na każdej ulicy większego miasta, okupują wielkie powierzchnie w centrach handlowych i zawsze jest kolejka chętnych, z roku na rok coraz grubszych. W Warszawie są rzesze gimnazjalistów o gabarytach genetycznie zmodyfikowanych tuczników, to samo tyczy się 30-letnich korposzczurków, spasłych jak świnie - koszmar.

 • gosc_nie_dzielny

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejny dowód na to, ze hamburgery to najzalosniejsza nacja na ziemi.
  Co gorsza, ich zenujaca pseudokultura wycieka na cały świat, jak ściek z nieszczelnego szamba. :-(

 • mol_chemiczny

  Oceniono 2 razy 2

  "Artykuł jest bzdurny i tendencyjny. Od jakiegoś czasu Gazeta stacza się w kierunku brukowca opartego na sensacjach i domniemaniach".

  Ale przecież Gazeta.pl i podstrony typu fitness.sport.pl (czyli ta) nigdy nie miały rywalizować z "Wyborczą" (Wyborcza.pl). Czego oczekujesz od popularnego portalu?

 • slupikk

  Oceniono 1 raz 1

  @swiatlo
  koleś, wiesz co to takiego statystyka???
  30% Amerykanów jest otyłych nie ważne z jakich warstw społeczeństwa pochodzą.
  Oczywiście dla ciebie, rdzennego amerykanina, czarni i ludzie mieszkający w uboższych dzielinicach to nie amerykanie i nie powino się ich uwzględniać w statystykach...
  żal....

 • camparis

  Oceniono 1 raz 1

  @sselrats
  w języku amerykańskim soda to wszystkie napoje gazowane

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX