Ćwiczenia na brzuch - obalamy mity

Ćwiczenia na brzuch to nie tylko brzuszki, sam trening nie wymodeluje brzucha, warto mieć wyrzeźbiony brzuch nie tylko ze względów estetycznych, ale też zdrowotnych. O mitach na temat treningu mięśni brzucha pisze Damian Szczepanowski, trener ze Studia Fitness Piotra Łukasiaka.

 

.myfitness.pl

 

Wyrzeźbione mięśnie brzucha nie tylko ładnie wyglądają

Dobrze rozwinięte oraz silne mięśnie brzucha wraz z mięśniami grzbietu to najlepszy gorset mięśniowy chroniący kręgosłup i zapobiegający jego bólom. Podejmując każdą aktywność fizyczna aktywujmy do pracy większość grup mięśniowych, w tym zawsze mięśnie brzucha. Są to mięśnie, które odpowiadają za ochronę kręgosłupa przed nadmiernym obciążeniem jak również pozwalają utrzymywać prawidłową postawę i równowagę. Silne mięśnie brzucha są potrzebne podczas uprawiania każdego sportu, bo dzięki nim możemy czuć pełną kontrolę nad własnym ciałem.

Błędy w treningu mięśni brzucha. Sprawdź!

Najtrudniej pozbyć się tłuszczu w dolnej części brzucha

Dolna część brzucha jest partią bardzo rzadko używaną w codziennych czynnościach, dlatego większość z nas ma z nią największy problem. Aby pozbyć się tłuszczu zgromadzonego w tej partii ciała kluczowa jest odpowiednia dieta oraz wykonywanie ćwiczeń polegających głównie na podciąganiu nóg do tułowia lub unoszenia ich. Połóż się na plecach, nogi wyprostowane i uniesione (możesz założyć jedną stopę na drugą). Ręce połóż po dwóch stronach tułowia, unoś nogi, ale wykorzystuj do tego brzuch, a nie biodra. Rób takie ćwiczenie w 3 seriach po 20-30 powtórzeń.

Najlepsze ćwiczenia na brzuch to wcale nie brzuszki

Klasyczne brzuszki nie angażują wszystkich mięśni brzucha. Aby uzyskać płaski brzuch należy, oprócz wprowadzenia racjonalnego odżywiania, wykonywać ćwiczenia, które będą angażowały wszystkie mięśnie brzucha, tj. prosty brzucha (dolna i górna część) oraz mięśnie skośne. Zalecane są unoszenie zgiętych nóg w leżeniu na plecach, skłony tułowia w przód w leżeniu na plecach,wykonywanie różnych wariantów unoszenia tułowia ze skrętem w leżeniu na plecach.

8 ćwiczeń na brzuch, które naprawdę działają

Sam trening nie wymodeluje brzucha

Konieczne jest wspomaganie ćwiczeń odpowiednim żywieniem (zobacz, jak wygląda dieta na płaski brzuch). Jeśli spożyjemy zbyt dużo kalorii to ta nadwyżka zawsze odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. Z kolei jeśli nie wprowadzimy treningu ukierunkowanego na wymodelowanie sylwetki, a nasze menu będzie idealne to osiągnięcie płaskiego brzucha też nie będzie możliwe.

Ćwiczenie mięśni głębokich rzeźbi brzuch

Na płaski brzuch składają się mocne i odpowiednio ukształtowane mięśnie: prosty brzucha, skośne zewnętrzne i wewnętrzne. Ćwicząc mięśnie wewnętrzne nie tylko wyrzeźbisz brzuch, ale także utrzymywanie prostej postawy będzie przychodziło bardziej naturalnie, zmniejszysz też bóle kręgosłupa. Pamiętaj, aby podczas wykonywania tych ćwiczeń na niestabilnym podłożu (piłka bosu) oraz w rożnych wariantach podporu przodem oraz bokiem skorzystać z asekuracji drugiej osoby. To jest potrzebne ze względu na konieczność utrzymania prawidłowej postawy ciała w trakcie tych ćwiczeń.

Artykuł powstał we współpracy z Damianem Szczepanowskim, trenerem ze Studia Fitness Piotra Łukasiaka. Właściciel studia, trener gwiazd - Piotr Łukasiak stworzył własną metodę ćwiczeń. Na fitness.sport.pl niedługo więcej o Metodzie Łukasiaka.

Jak robić brzuszki?

Dieta na płaski brzuch

Więcej o:
Komentarze (29)
Ćwiczenia na brzuch - obalamy mity
Zaloguj się
 • ol69

  Oceniono 343 razy 205

  Ale po co w ogóle ten owczy pęd do płaskiego jak deska brzucha, zwłaszcza u kobiet? Nie opowiadam się za wielkim brzuszyskiem, ale brzuch NIE MUSI być płaski jak decha albo przerobiony na kaloryfer. Po co aż tak się katować? W imię czego? Wystarczy być w miarę sprawnym człowiekiem, bez zapuszczania opon i hodowania pięciu podbródków. I jest ok. Nie wiem, po co ten lansowany w mediach obłęd na tle kaloryferowatego brzucha. Że co? Że bez niego nie zaznam w życiu szczęścia i nikt mnie nie pokocha czy o co tu chodzi? Może o kasę dla producentów odzieży sportowej, maszyn tortujących ludzi w siłowniach, honoraria dla srytek-celebrytek w rodzaju Chodakowskiej itd.? Mam to wszystko głęboko gdzieś. Każdy ekstremizm to coś niedobrego. Ten fitnesowy też.

 • mbmb1

  Oceniono 72 razy 58

  BZDURY! Artykuł sugeruje, że robienie ćwiczeń mięśni brzucha powoduje utratę tłuszczu na nim, tak jakbyśmy przy pomocy ćwiczeń zmieniali tkankę tłuszczową w mięśniową. Otóż jest to fizycznie niemożliwe! Ćwiczenie mięśni i utrata tłuszczu są procesami niezależnymi, podlegającymi innym prawom. Do utraty tłuszczu trening musi mieć odpowiednią intensywność i być prowadzony odpowiednio długo, a nawet jeśli to poprawnie przeprowadzimy, to w zasadzie nie mamy wpływu na to w jakich miejscach ciała ten tłuszcz będzie spalany. Ogólna zasada: najszybciej w tych miejscach, które są najbardziej ukrwione, czyli n.p., u kobiet na biuście. Ukrwienie można poprawiać masażami. Same ćwiczenia mięśni, bez uwzględnienia specyfiki treningu "na tłuszcz" i bez zaprzestania dostarczania większej ilości kalorii niż spalamy spowodują jedynie wzmocnienie mięśni - jak u zawodników sumo.

 • tygrysio_misio

  Oceniono 44 razy 34

  i jeszcze wszelakie deski, pompki i inne takie gdzie trzeba spinać brzuch, żeby utrzymać prostą sylwetkę

 • szach.i.pat

  Oceniono 95 razy 29

  Wyrzeźbione mięśnie brzucha u kobiety (jak u Chodakowskiej) wyglądają okropnie.

 • sorprendida

  Oceniono 48 razy 10

  zawsze się znajdzie jakaś marudna ospała mucha, która będzie brzęczeć, że zdrowy tryb życia to chora moda , że tłuszcz jest fajny, że ludzie są nietolerancyjni w stosunku do dużych gabarytów, tymczasem osoby z nadmierną tuszą mają mnóstwo dodatkowych problemów w stosunku do osób o normalnej figurze, ot choćby zdrowotnych, ale też mentalnych, takich jak kompleksy, niska samoocena, czy nie lepiej odżywiać się zbyt zdrowo? i mieć dwa kaloryfery? w mojej opinii o zdrowej diecie i konieczności uprawiania sportu powinno się krzyczeć, młode pokolenie musi nasiąknąć takim sposobem życia, inaczej kiepsko widzę naszą przyszłość

 • yarrrr

  Oceniono 1 raz 1

  Polecam te ćwiczenia. Naprawdę świetne:
  www.youtube.com/watch?v=aWqetvphLEU

 • sir_fred

  Oceniono 11 razy 1

  Najlepszym ćwiczeniem (bez przyrządów) jest rowerek. Do tego deska i różne warianty brzuszków.

 • bombama

  0

  Jak ktoś pisał: kaloryfer ma każdy tylko u niwielu go widać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX