Podciąganie na drążku? Tak! Możesz!

Podciąganie na drążku, tak jak pompki lub plank, to bardzo efektywne ćwiczenie. Oczywiście równie ciężkie. Niezależnie od płci, wieku czy celu, warto włączyć je do treningów. Podpowiadamy jak to zrobić i obalamy mity krążące wokół niego.

Dołącz do nas na Facebooku

Mit pierwszy:

"Jeśli nie możesz się podciągać na drążku, wykonuj ćwiczenie na maszynie np. ściąganie uchwytu drążka wyciągu szerokim chwytem".

Nie znam ani jednej osoby, która umie się podciągać na drążku i nie potrafiłaby wykonać ściągania drążka siedząc. Niestety, w drugą stronę to nie działa. Możesz latami wykonywać ćwiczenie na maszynie i ani razu nie podciągniesz się na drążku.

Co więcej, po krótkim czasie ćwiczeń podciągania będziesz w stanie ściągać do karku i do klatki siedząc - praktycznie całe obciążenie z maszyny. Dlaczego? Na drążku podciągasz całą swoją masę ciała, na maszynie masz tylko część tej wagi.

Podciąganie na drążku
Pinterest

Mit drugi:

"Podciąganie jest kontuzjogenne i trudne".

Jest to ruch który jest w stanie opanować każdy, panowie i panie. Wymaga trochę wysiłku i zrozumienia techniki, ale podciąganie jest w zasięgu każdego. Równie możliwe jest odniesienie kontuzji w każdym z ćwiczeń wykonywanych w klubie.

Jak zacząć podciąganie na drążku?

 • Zredukuj wagę ciała, im mniej kilogramów - tym lepszy wynik na drążku. Biegaj, ułóż dietę.
 • Zakup magnezję (np. w sklepie wspinaczkowym lub w sieci). Siła chwytu jest kluczowa w podciąganiu. Przy okazji magnezja przyda ci się do wiosłowania sztangą, martwego ciągu i szeregu innych ćwiczeń.
 • Zaplanuj 3 sesje podciągania tygodniowo - wyglądające mniej więcej tak

sesja 1:

3 serie podciągania, max. ilość podciągnięć, średnim nachwytem, szeroko

sesja 2:

3 serie, w każdej max. podciągnięć, chwytem neutralnym, wąsko.

sesja 3:

3 serie, max. podciągnięć np. podchwytem, wąsko

Najlepiej zastosować 48 h przerwy między treningami.

Podciąganie na drążku
Pinterest

Jeśli nie jesteś w stanie wykonać samodzielnie ani jednego powtórzenia - nie ma problemu! Nie rezygnuj z podciągania i nie idź ćwiczyć na maszynę. Rób podciąganie z partnerem albo z ławką - podkładasz podwyższenie pod nogi i wykonujesz maksymalną liczbę podciągnięć. Fazę opuszczania wykonuj wolno, ma trwać 3-5 sekund. Jeśli masz partnera - on pomaga ci się podciągnąć.

Z czasem zwiększasz liczbę powtórzeń, na końcu będziesz w stanie podciągać się samodzielnie. Możesz także spróbować inverted rows - czyli odwróconego wiosłowania. Kładziesz się pod drążkiem (np. wykorzystując w tym celu nisko umieszczony na stojakach gryf lub suwnicę smith'a), umieszczasz stopy na podwyższeniu, chwytasz szeroko drążek i przyciągasz ciało do niego. To jedno z uzupełniających ćwiczeń, mających wpływ na podciąganie na drążku.

Więcej o tym, jak trenować i zmienić nawyki żywieniowe znajdziesz w serwisie PoTreningu.pl.

Więcej o:
Komentarze (8)
Podciąganie na drążku? Tak! Możesz!
Zaloguj się
 • rob-one

  Oceniono 19 razy 13

  ok, program jest
  tylko może wypadałoby napisać co to ten chwyt neutralny, nie każdy systematycznie chodzi na siłownie
  są to dwa drążki umieszczone równolegle do siebie(palce dłoni skierowane są do siebie)

  i oddychaniu jeszcze można trochę, bo to ważne,
  w zwisie wciągamy powietrze, w ostatniej fazie podciągania wypuszczamy

  i ogólnie kiepsko napisany artykuł, nie jestem złośliwy

 • parazyd

  Oceniono 21 razy 7

  "Podciąganie na drążku - jak to zrobić?"
  Pojęcia nie mam, nic nie przychodzi mi do głowy.
  Zaraz, zaraz, na pewno trzeba skończyć odpowiednie studia, a potem jeszcze się doktoryzować, żeby móc się podciągnąć na drążku... zgadłem?

 • lion_zion

  Oceniono 4 razy 4

  nie napisano nic o technice, a to100 razy ważniejsze od masy ciała!!!!!!!!
  szczególnie kobiety próbują podciągać się angażując głównie mięśnie ramion, i nie umieją podciągać się przy użyciu mięśni pleców i barków.
  Na początek olałbym podciąganie szeroko i chwytem neutralnym, a już na pewno podciąganie podchwytem
  Podstawa to podciąganie z dłońmi nachwytem, na szerokość barków lub lekko szerzej i na takim sposobie podciągania należny się skupić. Dodatkowo można ćwiczyć przybloki w różnym stopniu rozwarcia ramienia i różne zakresy ruchu - to daje szybki progres.

 • Owijek Owijek

  0

  Ja zaczynałem na wyciągu (tak to się chyba nazywa) w Saturn fitness na Targówku. Najpierw znalazłem taki ciężar bym mógł zrobić 20 powtórzeń na pierwsza serię i tak aż na koniec ledwo robiłem 5 powtórzeń na serię następnie chwila przerwy a potem drop od trzykrotnie większego ciężaru niż zwykłe serie. To były tylko moje początki i pomogło ale możecie wziąć sesję z prywatnym trenerem a on na pewno pomoże wam osiągnąć pożądane efekty znacznie szybciej.

 • wentyl77

  Oceniono 12 razy 0

  Do podciągania na drążku potrzeba nie tylko małej masy ciała, ale i wyrobionych mięśni trójgłowych ramienia. Z pierwszym kobiety mogą mieć problem, jeśli chodzi o to drugie - mają je dobrze rozwinięte od poprawiania włosów:)
  I piszę to nie jako znawca ćwiczeń:)

 • Gość: lbodmumh

  Oceniono 2 razy -2

  hdk6GS <a href="http://tqamzoxzwjdh.com/">tqamzoxzwjdh</a>, \[url=http://yxcbaaufjgso.com/]yxcbaaufjgso[/url], [link=http://oywdnyythzip.com/]oywdnyythzip[/link], http://lrxiwobdkjzl.com/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX