Jak spalić więcej kalorii podczas marszu? Oto 6 sposobów!

Wybrałeś marsz jako formę treningu kardio? Bardzo dobrze, upewnij się jednak, że dajesz z siebie wszystko. Co zrobić, by taki rodzaj aktywności przyniósł jak najlepsze efekty? Mamy kilka sugestii.

Szukas!z nowych rodzajów treningu? Zobacz, na czym polega HICT

1. Wędruj pod górkę

Poświęć 15 minut z 35 minut treningu marszowego na podchodzenie pod górkę, a spalisz dodatkowe 100 kcal. Inne bonusy? Silniejsze ujędrnianie pośladków i szybsze tętno, co sprzyja budowaniu kondycji. Nie masz szans na taki trening w terenie? Nie szkodzi - skorzystaj z bieżni mechanicznej, ustawiając ją na 15%. Jeśli nie dasz rady przez 15 minut podchodzić pod górkę, na zmianę unoś i opuszczaj bieżnię.

2. Zabaw się

Za każdym razem, gdy zobaczysz psa, czerwony samochód albo człowieka z kubkiem kawy w dłoni, wyraźnie przyspieszaj na 30 sekund. Oczywiście możesz przyspieszać z zegarkiem w ręku, np. co 3 minuty, ale zrezygnowanie z konieczności kontrolowania czasu jest bardziej zabawne. Za każdym razem, gdy przyspieszasz, spalanie kalorii wzrasta. Po powrocie do wolniejszego tempa marszu masz szansę odpocząć i zebrać energię do kolejnego przyspieszenia. Gdy przyspieszasz, nie stawiaj mniejszych kroków, ale stawiaj je szybciej. W każdym kolejnym tygodniu możesz wydłużać czas szybszego marszu o 5 sekund.

3. Bądź ambitny

Zwykle w ciągu 30 minut pokonujesz 2,5 kilometra? W tym tygodniu spróbuj pokonać w tym samym czasie 3 km. Możesz cały czas iść nieco szybciej albo przyspieszać tylko na chwilę, ale za to kilka-kilkanaście razy. Gdy osiągniesz cel, w kolejnym tygodniu postaw sobie nowy, np. 3 km i jeszcze 200 metrów. Jeśli nie mierzysz pokonywanego sytansu, kieruj się czasem. Swoją zwykłą trasę pokonujesz w 25 minut? Pokonaj ją w 24 minuty, a w kolejnym tygodniu w 23 minuty itd. Podnoszenie treningowej poprzeczki ma same zalety: spalasz w ten sposób więcej kalorii, nie przyzwyczajasz organizmu do wykonywanego w ten sam sposób wysiłku, wzmacniasz serce i płuca.

4. Dodaj pięć minut

Zamiast przyspieszać, możesz wydłużać czas spaceru albo na zmianę stosować marsze w szybszym lub zmiennym tempie i dłuższe spacery. Wybór należy do ciebie. Jeżeli uda ci się wydłużyć trzy treningi marszowe w sumie o 15 minut, spalisz dodatkowo ok. 90 kcal. Dla zdrowia i figury liczy się każde pięć minut spędzone w ruchu, dlatego ekstrabonusy w postaci dodatkowo spalonych kalorii możesz zbierać nie tylko przy okazji treningów. Wykorzystuj każdą okazję do tego, by więcej maszerować. Ot, choćby wysiądź z autobusu przystanek wcześniej i do celu idź piechotą lub zdecyduj się na wędrówkę po schodach zamiast na jazdę windą.

5. Włącz muzykę

Słuchając ulubionej muzyki można przewędrować o 11% dłuższy dystans bez odczuwania większego zmęczenia! Spokojna, chilloutowa muzyka z pewnością nie natchnie cię do szybszego marszu, ale pozwoli pokonać dłuższy dystans. Jeśli natomiast posłuchasz rytmicznej, dość szybkiej muzyki, masz szansę, że automatycznie dopasujesz tempo stawianych kroków do rytmu muzyki i będziesz wędrować szybciej.

6. Kije w dłoń

Jak wybrać buty do nordic walking?

Jeśli do tej pory wzbraniałeś się przed nordic walking, a zależy ci na tym, by spalać więcej kalorii, nie trać więcej czasu. Weź kije w dłoń i mocno odpychaj się nimi podczas wędrówki, a spalisz o 20% więcej! Włączysz też w wysiłek mięśnie tułowia i ramion, a przy tym odciążysz kolana. Każdy początkujący "nordicowiec" musi czuć zmęczenie w mięśniach ramion. Jeśli się nie pojawia, to znak, że za słabo pracujesz kijami. Warto też odżałować parę groszy i zatrudnić na 1-2 lekcje instruktora, który nauczy cię, jak prawidłowo chodzi się z kijami.

Więcej na temat spalania znajdziesz w serwisie: PoTreningu.pl

Więcej o: