Jak odchudzić masywne uda?

Nadmiar tkanki tłuszczowej może być zlokalizowany w obrębie różnych partii ciała. W wypadku mężczyzn najczęściej jest to brzuch, a w przypadku kobiet - pośladki, biodra i uda. Niezależnie jednak od płci: nadmiar tkanki tłuszczowej jest z pewnością problemem estetycznym zwłaszcza wtedy, gdy rozłożona jest ona nieproporcjonalnie.

O ile z nadmiarem tłuszczu przyczyniającym się do zwiększenia obwodu pasa walczy się stosunkowo łatwo (przynajmniej do pewnego jego poziomu, końcowe "wypalenie" ostatnich warstw z dolnej części brzucha to nie lada problem), o tyle pozbycie się go z okolic ud i pośladków jest dość trudne. Skąd taka rozbieżność?

Odchudzanie jest kontrolowane przez hormony

Proces spalania i odkładania tłuszczu zapasowego w ustroju "nadzorowany" jest przez określone hormony (np. insulinę, leptynę, glukagon, katecholaminy, kotryzol), na które wpływać możemy m.in. dietą i aktywnością fizyczną. Tak więc to, czy będziemy tyć czy chudnąć, zależy przede wszystkim od naszego trybu życia. Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie również uzależnione jest od aktywność niektórych hormonów (np. testosteronu i progesteronu), z tym, że poprzez czynniki żywieniowe czy trening trudno jest w istotny sposób na ich poziom wpłynąć. Tak więc o ile schudnąć czy przytyć jest "stosunkowo" łatwo, o tyle zmienić proporcje - już zdecydowanie trudniej. Zwłaszcza, że wyżej wspomniane proporcje, zdeterminowane są w dużej mierze przez uwarunkowania genetyczne (predyspozycje do "masywnych ud" dziedziczymy w po naszych rodzicach). Jak więc możemy schudnąć z ud?

Wyszczuplenie masywnych ud jest trudnym zadaniem, wymaga dużej determinacji.
ARVINPRODUCTION.com/Fotolia

Jaki trening odchudza uda?

Kluczowe zadanie odgrywać będzie tutaj trening, zarówno siłowy - kształtujący mięśnie, jak i aerobowy pomagający spalić tłuszcz. Warto wprowadzić periodyzację, w ramach której pewien okres poświęcamy na rozbudowę partii optycznie "mniejszych"(np. górnej połowy ciała), a przez pewien czas koncentrujemy się na "odchudzeniu" partii bardziej masywnych, w tym wypadku - ud. Można też starać się pogodzić oba procesy w tym samym okresie, ale jest to dość trudne. Nie tylko jednak sam trening ma tutaj znaczenie, ale i sposób odżywiania odgrywa bardzo istotną rolę. Co prawda trudno jest odżywiać się, w taki sposób, by schudnąć "miejscowo", ale warto sobie uświadomić, że najczęściej dysproporcje w kompozycji sylwetki, polegające na zbyt masywnym wyglądzie ud, są tym bardziej widoczne, im więcej mamy tłuszczu w organizmie. Analogicznie przy niższym poziomie tkanki tłuszczowej, proporcje ulegają polepszeniu. Stąd też niewątpliwie osoby chcące odchudzić uda, powinny starć się utrzymać relatywnie niski poziom zatłuszczenia, a tutaj bardzo duże znaczenie odgrywa dieta.

Zabiegi na cellulit pomogą odchudzić uda

Często wskazane są odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne pomagające pozbyć się cellulitu. W wypadku bardzo wyraźnych zaburzeń kompozycji sylwetki, kiedy uda są nieproporcjonalnie mocno rozbudowane i otłuszczone w stosunku do reszty ciała, warto udać się po skierowanie na badania poziomu hormonów. Zaburzenia hormonalne stanowią częstą przyczyną nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w ciele. Źródłem problemu mogą być tez niektóre leki, w wypadku kobiet najczęściej są to źle dobrane tabletki antykoncepcyjne. W takim przypadku należy zasięgnąć opinii lekarskiej na temat możliwości wprowadzenia odpowiedniej korekty.

Czy można odchudzić uda?

Reasumując: problem zbyt masywnych w stosunku do reszty ciała ud, związany zarówno z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, jak i podatnością tej partii na rozbudowę muskulatury, jest problemem złożonym. Nie jesteśmy jednak w walce z nim bezsilni, za pomocą odpowiednich zabiegów treningowych, żywieniowych i suplementacyjnych można go bowiem skutecznie korygować. Wymaga to jednak czasu i sporych nakładów pracy.

Więcej na temat treningu i diety znajdziesz w serwisie potreningu.pl

Więcej o:
Komentarze (18)
Jak odchudzić masywne uda?
Zaloguj się
 • Sabina Kuciak

  Oceniono 226 razy 224

  Artykuł bardzo słaby. Ogólnikowo opisany problem, za to rozwiązań brak. Każdy, kto chce schudnąć wie, że powinien dbać o dietę i ćwiczyć. Myślałam, że dowiem się, jak wyszczuplić uda, co jeść - konkretne sposoby, bo wiadomo, że powinnam spalać tłuszcz, trenując. Nadal nie wiem jednak JAK trenować by odchudzić uda.

 • iga1-000

  Oceniono 45 razy 43

  Przecież tu nic nie ma oprócz ogólników, o których wszyscy wiemy.Po co rzucać temat, jak nie ma się nic do powiedzenia?

 • Ania Lis

  Oceniono 26 razy 2

  Niewiele tu informacji i brak konkretów. Myślałem, że dowiem się czegoś nowego. Ja obecnie chodzę na liposukcję ultradźwiękową w połączeniu z falami radiowymi RF i body wrappingiem. Pierwsze efekty już są - straciłam nieco w obwodzie talii i ud - i to bez żadnych ćwiczeń. Zobaczymy jak będzie dalej. Zainteresowanym polecam poczytać tutaj : wyszczuplanie,zmniejszenie obwodu talii i ud,usuwanie cellulitu,ujędrnianie skóry,fale radiowe RF,Kielce

 • Alicja Czarowska

  0

  kurczę, no widzisz Sabina, ja od 10 lat na diecie, ruch to też moja codzienność. Byłaś może kiedyś w ciąży?? Jeśli tak, to napewno wiesz jak przybiera się na wadze... ja dodam że dopiero w ciąży zobaczyłam co to znaczy mieć cellulit. Niestety na cellu na udach tylko zabieg wchodził już w grę. Ja akurat miałam endermologię, ale wiem że są tez inne. Warto o tym poczytać np tu: clinicacosmetologica.pl/artykuly/modelowanie-sylwetki/

 • Naturica Naturica

  0

  Na cellulit najlepsza jest dieta, trochę ruchu i kosmetyki wspomagające walkę z cellulitem. Nie pomijaj niczego bo:
  bez diety nie schudniesz
  bez ćwiczeń nie spalisz tłuszczu
  a bez kosmetyków wyszczuplających nie napniesz skóry na udach i nie pozbędziesz się cellulitu!
  Zobacz jakie efekty się osiąga robiąc tak jak mówię:
  naturica.pl/koncentrat-cynamon-lkarnityna250g

 • credit-suisse

  0

  ujme to TAK :
  Nie pomoga zadne cuda,gdy pod dupa grube uda.

 • craig7

  Oceniono 2 razy 0

  Ja spaliłem tłuszcz z ud stosując spalacz tłuszczu: super-brzuch.pl/spalacze-tluszczu-ranking

 • Owijek Owijek

  Oceniono 4 razy -4

  Mojej dziewczynie pomógł trening z trenerem personalnym w Saturn Fitness na Bielanach i oczywiście odpowiednia dieta. Żaden artykuł nie powie nam że czas zmienić ćwiczenia by były odpowiednie do naszych możliwości i aktualnego etapu treningu. Diety tylko od dietetyków bo oni co jakiś czas (z reguły co miesiąc) zmieniają dietę bo nasz organizm też się zmienia.

 • bodyplan

  Oceniono 14 razy -6

  Wiadomo że dużo ruchu i niskokaloryczna dieta to podstawa jeśli chcemy wyszczuplić uda. Ważne żeby oprócz kardio robić też konkretne ćwiczenia, które nam w tym pomogą. Polecam: www.bodyplan.pl/cwiczenia-na-uda-trening-na-nogi/ Super zestaw! Wszystko ładnie opisane i zilustrowane :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX