Zakwasy - jak powstają? Jak złagodzić ból?

Zakwasy to nieprzyjemne oblicze aktywności. Jak ich unikać? Skąd się biorą? Czy ćwiczyć z zakwasami? Wyjaśnia Sebastian Obirek, trener z SOHO Body Spirit.

Zakwasy to wcale nie kwas mlekowy

Intensywny trening niesie wiele korzyści dla sylwetki, ale często zdarza się, że po udanej sesji treningowej nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Główny winowajca? Zakwasy! Czym jest ta dolegliwość bólowa pojawiająca się w mięśniach w ciągu 24-72 godzinach? Prawidłowa nazwa tego zjawiska to zespół opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS - ang. delayed onset muscle soreness), który ustępuje zazwyczaj po 5-7 dniach. Zakwasy były początkowo błędnie kojarzone z występowaniem w mięśniach kwasu mlekowego. Teoria ta, mówiąca, że ból mięśni po wysiłku jest skutkiem nagromadzenia szkodliwych produktów przemiany materii została jednak obalona w wyniku badań przeprowadzonych w latach 80-ych. Badania te pozwoliły na odkrycie prawdziwego źródła bólu. Obwiniany wcześniej kwas mlekowy, który stanowi czynnik drażniący i może wywoływać przykre dolegliwości, jest w istocie wypłukiwany z tkanki mięśniowej przez przepływającą krew już po upływie 1-2 godzin po wysiłku. Ponadto jest zużywany przez wątrobę, przez co nie ma możliwości, by zalegał w mięśniach.

Zakwasy - przyczyna

Główną przyczyną zakwasów są mikrourazy strukturalnych włókien mięśniowych, które powstają pod wpływem wzmożonych ćwiczeń z obciążeniem. Duże znaczenie ma tu również ich rodzaj. Zakwasy głównie pojawiają się po dłuższych przerwach w treningu oraz w przypadku stosowania obciążeń, do których organizm nie jest przyzwyczajony. Jeżeli trenujemy przez dłuższy czas lub, gdy wykonujemy nowe ćwiczenia, przy każdej kolejnej wizycie w klubie fitness pojawiający się ból będzie mniejszy, a z czasem całkowicie zniknie. Przykre dolegliwości może powodować także długotrwały wysiłek o charakterze wytrzymałościowym (np. bieg maratoński), powodujący wyczerpanie zapasów energii w mięśniach.

Jak uniknąć zakwasów?

Co zatem robić, by unikać tej nieprzyjemnej dolegliwości? Przede wszystkim regularnie trenować! A przy wykonywaniu nowych ćwiczeń stosować mniejsze obciążenia, małą amplitudę i dynamikę ruchu, które stopniowo, z każdym kolejnym treningiem powinno się zwiększać. Jeśli jednak dopadły nas już zakwasy zalecane jest wykonanie treningu wytrzymałościowego (np. 30 minut jazdy na rowerze), wizyta w saunie czy solarium lub gorąca kąpiel. Absolutnie zakazany jest trening siłowy, stretching oraz intensywne masaże.

Co pomaga zlikwidować ból?

W walce z uporczywym bólem niezwykle przydatne są także preparaty, które dzięki unikalnemu składowi niwelują nieprzyjemne doznania potreningowe. Takie jak np. żel Massage Miracle, który został stworzony specjalnie po to, by zmniejszać ból i uczucie dyskomfortu. Nie zawierający tłuszczu, Massage Miracle pobudza produkcję endorfin i zapobiega gromadzeniu się kwasu mlekowego w tkankach mięśniowych. Mięśnie są zrelaksowane, a ból znika. Pomocne w tym procesie są także substancje czynne: ekstrakt z imbiru lekarskiego oraz oczaru. Żel wystarczy wmasować w bolące miejsce. Zakwasy łagodzi także kofeina, dlatego nie odmawiaj sobie kawy przed wysiłkiem!

Artykuł napisał Sebastian Obirek, trener z SOHO Body Spirit.

Więcej o:
Komentarze (13)
Zakwasy - jak powstają? Jak złagodzić ból?
Zaloguj się
 • oulman

  Oceniono 153 razy 147

  Pierwszy akapit: Zakwasy nie są spowodowane kwasem mlekowym.
  Ostatni akapit: Massage Miracle (...) zapobiega gromadzeniu się kwasu mlekowego w tkankach mięśniowych (...) ból znika.
  No coś autorowi nie wyszedł artykuł.

 • viruss_x

  Oceniono 38 razy 32

  Niech sie lepiej autor tekstu pierw doinformuje a potem wkleja artykuły - żenada.

 • Oceniono 10 razy 6

  przykre, artykuł skopiowany z wikipedii przez kogoś kto nie ma pojęcia o czym pisze, dodatkowo pojedyncze wtrącone zdania przez autora są nielogiczne, a treść powstała tylko po to aby zareklamować żel przeciwbólowy.

 • darek32143

  Oceniono 5 razy 5

  Jakiś czas temu znalazłem ten poradnik stopzakwasom.wordpress.com
  Jest tam świetna metoda na zakwasy którą stosuję do teraz :D

 • Adrian Gajda

  Oceniono 3 razy 1

  mięśnie regenerują się w ciągu około 3 dni a zakwasy są 5-7 dni? tak długo jeszcze nie miałem zakwasów, a poza tym jak mam zakwasy to nie pomijam treningu z tego powodu bo niby czemu?
  zapraszam na : htp://naszkraj.info

 • darek32143

  0

  zakwasy to zło

 • Kinga Ostrowska

  0

  dla mnie świetnym sposobem na zakwasy i na regenerację mięśni i organizmu po treningu są kąpiele solankowe. Po nich czuję się naprawdę super.

 • Paulina Mering

  0

  Ja aby uniknąć urazów,zakwasów itp. stosuje od niedawna przed rozgrzewką taki krem dip hot w celu rozgrzania i po treningu żeby zniwelować ból.:) Jet bardzo dobry i zawsze pomaga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX